Z ostatniej chwili

„Grupa krwi” - pierwszą premierą nowego sezonu

2022-09-08 11:48:03 informacje
img

Spektakl „Grupa krwi” autorstwa Anny Wakulik w reżyserii Agaty Biziuk będzie pierwszą premierą nowego sezonu w Teatrze im. A. Mickiewicza. Co więcej, będzie to polska prapremiera tej sztuki.

W dworku „między Gdańskiem, Gorzowem, Białymstokiem a Krakowem” spotykają się dwie pary rodzeństwa: Rita i Michał oraz Anna i Michał 2. Widzą się po raz pierwszy w życiu. Powód tego spotkania to podział majątku. Do przejęcia jest dworek, który stał się współwłasnością w wyniku rzekomego mezaliansu popełnionego przez przodków obu par. Jedna z nich ma korzenie szlacheckie, druga – chłopskie. Spotykają się dzień przed procesem spadkowym, aby na sali sądowej uniknąć „pretensji, animozji, żartów podszytych jadem, nerwowych parsknięć”.  Dość szybko okazuje się jednak, że wszelkie próby znalezienia wspólnego języka i porozumienie są niemożliwe. Mimo że bohaterowie żyją tu i teraz, na wierzch wychodzą uprzedzenia, podziały i animozje. Spotkanie w rodzinnym gronie niestety nie okaże się „Krótkim filmem o miłości”…

Spektakl powstał w ramach programu DRAMATOWISANIE Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano je ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Występują: Rita – Agata Ochota-Hutyra, Michał – Maciej Półtorak, Anna – Helena Radzikowska (gościnnie), Michał 2 – Maciej Szymon Tempura (gościnnie).

Polska prapremiera sztuki odbędzie się w sobotę 10 września o 19.00. Przedstawienie przedpremierowe – dzień wcześnie, w piątek 9 września o 19.00. Spektakl można też będzie zobaczyć w niedzielę o 19.00.

Fot. Patryk Cichoń

 

Page generated in 0.0178 seconds.