Z ostatniej chwili

„Paryż, 13. dzielnica” w filmowym „Playbacku”

2022-09-29 15:22:16 informacje
img

Seans filmu Jacquesa Audiarda w Ośrodku Promocji Kultury (ul. Dąbrowskiego 1) odbędzie się dziś, w  czwartek 29 września o godz. 19.00. Wstęp wolny.
Pokazywany w Cannes w roku 2021 film to bazująca na bestsellerowym komiksie „Killing and Dying” Adriana Tomine’a (w Polsce wydanym jako „Śmiech i śmierć”)  komedia romantyczna, podtrzymująca legendę stolicy Francji jako stolicy miłości i seksu, portretująca ją jako wieloetniczny tygiel – opleciony siatką niezliczonych połączeń, powodującą bezustanne problemy z komunikacją. Przy tym wszystkim jest portretem współczesnego pokolenia 30-latków, poddanych stanowi ciągłego zawieszenia i niestałości we współczesnym kapitalizmie, dzielących mieszkanie z innymi ludźmi, ciągle zmieniającymi miejsce pracy, zarobkującymi, ale bez możliwości zapuszczenia gdziekolwiek korzeni, szukającymi uznania i bliskości.    
Pracownica call centre Emile (w tej roli Lucie Zhang) dzieli mieszkanie z zapadającą się w demencję babcią. Dziewczyna ucieka od codzienności w niezobowiązujący seks. Ze względów finansowych znajduje sobie współlokatora – niespełnionego intelektualnie nauczyciela Camille’a (gra go Makita Samba). Jednocześnie agentka nieruchomości Nora (grana przez Noemi Merlant) przyjeżdża do Paryża studiować prawo. Losy tych trzech postaci przeplatają się wielokrotnie w zabawnych, ale i dramatycznych okolicznościach…
Recenzujący film na portalu „Pełna sala” Marcin Prymas wskazuje na związki tego obrazu z kinem zmarłego niedawno Jean Luca Godarda. Pisze m.in.: W warstwie fabularnej objawia się to po pierwsze dużym nastawieniem na społeczno-ekonomiczny kontekst przedstawionej historii. Większość ważnych życiowych decyzji bohaterów, tudzież ich dylematów, dyktowana jest raczej egoistyczną potrzebą przeżycia niż wielkimi uczuciami i emocjami. Jednocześnie całość ujęta zostaje w dość bezpretensjonalny i niezwykle komediowy ton, dzięki czemu nigdy nie wchodzi w niebezpieczne rejony kina społecznego.  
Pokaz w ramach cyklu „Playback”, prezentującego ambitne, artystyczne kino odbędzie się dziś, w czwartek 29 września o godz. 19 w OPK „Gaude Mater” (ul. Dąbrowskiego 1). Wstęp wolny.

Page generated in 0.0159 seconds.