Z ostatniej chwili

82 lata temu wybuchła II wojna światowa

2021-09-02 13:25:06 informacje
img

1 września w Częstochowie odbyły się obchody związane z 82. rocznicą wybuchu II wojny światowej. Rozpoczęły się od symbolicznego zapalenia zniczy na Cmentarzu Kule – zakończyły uroczystością na placu Pamięci Narodowej – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
O godz. 8.30 znicze na mogiłach Żołnierzy 7 Dywizji Piechoty Wojska Polskiego – w asyście żołnierzy Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca, Straży Miejskiej i Policji – zapalili zastępca prezydenta Częstochowy Ryszard Stefaniak, przewodniczący Rady Miasta Częstochowy Zbigniew Niesmaczny, a także delegacje Sejmiku Województwa Śląskiego, Starostwa Powiatowego oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień.

Główne uroczystości rozpoczęły się o godz. 10.00 na placu Pamięci Narodowej. Uczestniczyli w nich parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i powiatu, służby mundurowe, członkowie związków kombatanckich, uczniowie częstochowskich szkół (w tym klas mundurowych) oraz mieszkańcy.

- Pamięć o wydarzeniach wojny i męstwie naszych przodków powinna uczyć nas, że tylko wspólnie - bez względu na dzielące nas różnice - możemy przeciwstawić się temu co złe i haniebne. Że tylko razem możemy sprawić, że będziemy żyć w lepszym i bogatszym kraju. Takie właśnie wnioski powinniśmy wyciągnąć z tej bolesnej lekcji, jakiej udzieliła nam historia – mówił podczas obchodów prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Po modlitwie ekumenicznej i Apelu Pamięci delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem Poległych w Obronie Ojczyzny. W czasie obchodów Jednostka Wojskowa Komandosów z Lublińca wystawiła kompanię honorową.

Organizatorami tegorocznych uroczystości byli: częstochowski oddział Związku Inwalidów Wojennych RP oraz Urząd Miasta Częstochowy.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0157 seconds.