Z ostatniej chwili

Afera z nagrodą dla Wojciecha Kowalskiego

2023-04-19 14:22:35 informacje
img

Teatr Wojtka Kowalskiego otrzymał II nagrodę na nowym, ogólnopolskim festiwalu ,,Afera” - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

II Ogólnopolski Festiwal ,,Afera” odbył się w Krasnem na Podkarpaciu w ostatni weekend, między 14 i 16 kwietnia. Był de facto otwartym dla publiczności konkursem, w którym rywalizowały niezależne teatry z całej Polski –  z Warszawy, Krakowa, Katowic, Wrocławia, Poznania, Nowej Soli, Ozimka, Ziębic, Inowłodza oraz Częstochowy. „Afera” ma być forum wymiany doświadczeń, pokazywać teatr jako formę twórczego spędzania czasu oraz integracji poprzez sztukę. Celem jest także zachęcenie miejscowej społeczności Krasnego i okolic do uczestnictwa w kulturze wysokiej.  

Pokazano 11 spektakli przeznaczonych dla widowni  powyżej 16. roku życia – głównie autorskich, ale też bazujących np. na dziełach Bohumila Hrabala czy Hanocha Levina. Były monodramy, komedia, a nawet przedstawienie z elementami lalkarskimi. 

Jury ogłosiło swój werdykt w niedzielę wieczorem. Podkreślając w protokole wyrównany i wysoki poziom tegorocznych prezentacji, przyznało m.in. dwie II nagrody ex aequo. Za spektakl „Miłość – uwolnić słowa” otrzymał ją Teatr Wojtka Kowalskiego, miejscem na podium podzieli się z warszawskim Teatrem AD REM. 

Obracający się wokół nieustającej potrzeby miłości w ludzkim życiu spektakl Wojtka Kowalskiego bazuje na tekstach Janusza Rudnickiego i poezji Piotra Macierzyńskiego. Częstochowski twórca sięga również po piosenki Janusza „Jano” Mielczarka, do których muzykę napisał Michał Pilarski.  

Wojciech Kowalski jest na scenie teatralnej już od 34 lat. Na scenie w ogóle – dużo dłużej (m.in. występował jako saksofonista z częstochowskim zespołem „Habakuk”). W rozmowie zarejestrowanej  podczas konkursu w Krasnem wyznał m.in.: – Bardzo mnie ujmuje ten festiwal, jest najlepiej zorganizowanym, na jakim byłem. Od strony technicznej ekipa jest niesamowita. My zawsze potrzebujemy godzinę, półtorej, aby „ustawić” spektakl, a wczoraj zrobiliśmy to w 20 minut – chwalił sprawność organizacyjną bardzo „młodej” imprezy częstochowski artysta. Docenił też podkarpacką publiczność, radość i życzliwość, którymi emanuje. A trzeba podkreślić, że Wojciech Kowalski może co nieco powiedzieć o specyfice publiki teatralnej w różnych częściach kraju, bo na niejednym festiwalu, w niejednym miejscu zbierał słowa uznania… 

Na zdjęciu: Wojtek Kowalski (po lewej) i Michał Pilarski z II nagrodą na festiwalu „Afera” 2023 

Fot. fanpejdż Teatru Wojtka Kowalskiego

Page generated in 0.0166 seconds.