Z ostatniej chwili

Akt erekcyjny wmurowany, budowa rozpoczęta

2022-10-27 11:30:18 informacje
img

Na poligonie Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie miało miejsce uroczyste podpisanie aktu erekcyjnego pod rozpoczętą budowę kompleksu budynków laboratorium sprzętu ochrony układu oddechowego i sali gimnastycznej.

Podpisy pod aktem erekcyjnym złożyli: poseł do Parlamentu Europejskiego Jadwiga Wiśniewska, posłowie na Sejm RP Lidia Burzyńska i Waldemar Andzel, kapelan krajowy strażaków ks. st. bryg. dr Jan Krynicki, właściciel firmy MODERN-BUD Marcin Strugała, komendant Centralnej Szkoły PSP st. bryg. Piotr Placek, kadet XXV Turnusu DSA PSP str. Grzegorz GLANOWSKI oraz pozostali zebrani uczestnicy tego podniosłego wydarzenia. 

Po podpisaniu umieszczano akt erekcyjny w tubie, a następnie po poświęceniu go przez kapelana krajowego strażaków ks. st. bryg. dr. Jana Krynickiego umieszczano go w specjalnym sarkofagu.

Nowoczesne zaplecze w postaci kompleksu pomieszczeń i urządzeń do ćwiczenia Ochrony Układu Oddechowego (OUO) to inwestycja bardzo strażakom potrzebna – w związku z koniecznością przeprowadzania minimum raz na trzy lata testów ratowników w komorze dymowej oraz prowadzenia zajęć dydaktycznych z kadetami i kursantami Państwowej Straży Pożarnej, jak również przeszkolenia druhów, ratowników Ochotniczych Straży Pożarnych. W skład tego kompleksu wejdą: komora dymowa, laboratorium sprzętu OUO wraz z salą wykładową, sala ćwiczebna poruszania się w sprzęcie OUO, baza sprzętu OUO z pomieszczeniem przechowywania ubrań gazoszczelnych oraz sprężarkownia do napełniania i przechowywania butli powietrznych.

W połączeniu z kompleksem szkoleniowo-laboratoryjnym zaplanowano wybudowanie hali sportowej. Kompleks sportowy znacznie poprawi i uatrakcyjni prowadzenie zajęć lekcyjnych z wychowania fizycznego objętych programem nauczania, udoskonali też formę prowadzenia treningów w poszczególnych sekcjach sportowych. Dzięki pełnowymiarowym boiskom do piłki ręcznej, halowej piłki nożnej, piłki siatkowej zostaną podniesione umiejętności poziomu gry u strażaków, które – jak wiemy – rozwijają przydatne zachowania w służbie Państwowej Straży Pożarnej. Systematyczne uprawianie gier zespołowych i dyscyplin sportu pożarniczego wszechstronnie rozwinie umiejętności ruchowe, zdolności motoryczne i cechy osobowości,  zaspokoi potrzeby psychiczne strażaków i przyczyni się do doskonalenia procesów decyzyjnych oraz współpracy z drugim człowiekiem. Hala sportowa ma stworzyć strażakom Państwowej Straży Pożarnej miejsce do efektywnego treningu sportowego oraz możliwość prowadzenia aktywnego wypoczynku i relaksu po długich i wyczerpujących zajęciach dydaktycznych.

Kompleks sportowy wybudowany w sąsiedztwie istniejącego już lekkoatletycznego stadionu, znacznie poprawi funkcjonowanie i lepszą koordynację zajęć sportowych.

W skład całego kompleksu sportowego wejdą:

- pełnowymiarowa hala sportowa z boiskiem do piłki ręcznej, piłki koszykowej, piłki siatkowej

- trybuny (widownia) przy hali sportowej

- siłownia lub pomieszczenie ze sprzętem kardio

- szatnie z prysznicami i łazienkami

- magazynek sprzętu sportowego

- sala konferencyjna lub wykładowa

- pokój nauczycieli WF wraz z łazienką

- pomieszczenie gospodarcze na środki czystości

- pokoje administracyjne

 

Potrzeba wybudowania nowoczesnej hali sportowej stawała się coraz wyraźniejsza, gdyż liczba zainteresowanych uprawianiem sportu i podnoszeniem swojej sprawności ruchowej stale rośnie. Młodzież zaczyna preferować zdrowy i aktywny styl życia, zauważając w tym liczne korzyści, a nade wszystko hartowanie organizmu, co w zawodzie strażaka jest bardzo ważne.  

Nowy obiekt pozwoli prowadzić zajęcia większej liczbie ćwiczących w jednym czasie oraz poprawi ich bezpieczeństwo, co było utrudnione na dotychczasowym obiekcie.

Dane ogólne budynku:

▪ pow. zabudowy 2773,4 m kw.

▪ wysokość 11,49 m

▪ pow. ZLI 2942,1 m kw.

▪ pow. ZLIII 704 m kw.

  • pow. PM hydrofornia 10,5 m kw., rozdzielnia elektryczna 10,5 m kw.
  • pow. łącznie 3667,1 m kw.
  • kubatura 27 743,5 m sześc.

Page generated in 0.0183 seconds.