Z ostatniej chwili

Akt oskarżenia w sprawie pobicia przechodnia

2021-03-18 15:23:25 informacje
img

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Południe skierowała do Sądu Rejonowego w Częstochowie akt oskarżenia przeciwko Norbertowi B., dotyczący pobicia mężczyzny z powodu zwrócenia mu uwagi na nieostrożną jazdę.

Jak informuje rzecznik prasowy prok. Tomasz Ozimek, w toku dochodzenia ustalono, że 12 grudnia 2020 r. Norbert B. poruszał się samochodem marki Renault aleją Niepodległości. Na skutek nieostrożnej jazdy z nadmierną prędkością, uderzył w krawężnik, w wyniku czego uszkodził przednie koło pojazdu. Przechodzący wtedy ulicą 51-letni mieszkaniec pobliskiego bloku zwrócił mu uwagę na niewłaściwą jazdę. Wtedy Norbert B. wyciągnął gaz pieprzowy i rozpylił w twarz mężczyzny. Potem pokrzywdzony został przewrócony przez napastnika, a następnie bity i kopany po głowie i klatce piersiowej. Norbert B. nie reagował na wezwania świadka zdarzenia, aby przestał kopać mężczyznę, a gdy świadek oświadczył, że zrobi mu zdjęcie, spokojnie pozował do fotografii.    

Wezwane na miejsce pogotowie ratunkowe zabrało pokrzywdzonego do szpitala, gdzie stwierdzono u niego obrażenia: uraz głowy, złamanie żeber i odmę lewego płuca. 

27-letni Norbert B. został 13 grudnia zatrzymany przez Policję i rozpoznany przez świadka zdarzenia. Prokurator przedstawił mu zarzut spowodowania u pokrzywdzonego obrażeń ciała, skutkujących naruszeniem czynności narządów na okres powyżej 7 dni. Jednocześnie uznano, że czyn Norberta B. jest przestępstwem o charakterze chuligańskim, gdyż sprawca działał publicznie bez powodu albo z oczywiście błahego powodu, okazując w ten sposób rażące lekceważenie porządku prawnego. 

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Norbert B. nie przyznał się do zarzucanego mu przestępstwa i wyjaśnił, że nie brał udziału w pobiciu mężczyzny. 

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. 

Norbert B. był w przeszłości kilkunastokrotnie karany za kradzieże, kradzieże z włamaniem, prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości, niestosowanie się do sądowego zakazu prowadzenia pojazdu oraz uchylanie się od alimentów.

Za spowodowanie naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia na okres powyżej 7 dni, grozi od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. W przypadku przestępstwa w charakterze chuligańskim sąd wymierza karę w wysokości nie niższej od dolnej granicy zagrożenia ustawowego zwiększonego o połowę. Ponadto warunkowe zawieszenie wykonania kary może nastąpić jedynie w szczególnie uzasadnionych wypadkach.

Page generated in 0.0165 seconds.