Z ostatniej chwili

Akt oskarżenia w sprawie włamań do bankomatów

2022-07-07 11:56:37 informacje
img

Prokuratura Rejonowa Częstochowa-Północ skierowała do Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko Monice S. i Janowi D., dotyczący usiłowania kradzieży z włamaniem do dwóch bankomatów.

Jak informuje rzecznik prasowy prokurator Tomasz Ozimek, w toku śledztwa ustalono, że 19 grudnia 2021 r. Monika S. i jej partner Jan D. udali się samochodem marki Audi do miejscowości Lisowice w powiecie lublinieckim. Tam około godz. 4.00 podeszli do bankomatu przy ul. Lublinieckiej i przy użyciu śrubokręta Monika S. próbowała go otworzyć. Po bezskutecznych próbach sprawcy zrezygnowali z włamania do bankomatu i wrócili do Częstochowy.   

Tego samego dnia około godz. 5.00 Monika S. i Jan D. podjechali samochodem pod centrum handlowe w Częstochowie przy ul. Kiedrzyńskiej. Monika S., używając śrubokręta, uszkodziła wyrzutnię banknotów i przez powstałą szczelinę wpuściła do bankomatu gaz z butli gazowej. Następnie polała benzyną okolice bankomatu i podpaliła ją, w wyniku czego doszło do eksplozji gazu. Po wybuchu sprawcy zauważyli, że z bankomatu została oderwana jedynie przednia część obudowy, lecz sejf pozostał zamknięty. W związku z tym wsiedli do samochodu i odjechali z miejsca zdarzenia. 

Na skutek próby włamania do bankomatu w Lisowicach doszło do uszkodzenia urządzenia, czym oskarżeni spowodowali szkodę w wysokości około 4.500 zł. Natomiast w przypadku próby włamania do bankomatu w Częstochowie straty wyniosły około 9.000 zł.     

W wyniku działań śledczych sprawcy zostali zatrzymani już następnego dnia i doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ. W trakcie śledztwa prokurator przedstawił im zarzuty usiłowania kradzieży z włamaniem do dwóch bankomatów oraz zniszczenia mienia. Przesłuchani przez prokuratora Monika S. i Jan D. przyznali się do zarzucanych im przestępstw i wyjaśnili, że włamując się do bankomatów, chcieli zdobyć pieniądze na zbliżające się święta.  

Monika S. (l. 28) była w przeszłości wielokrotnie karana (m.in. za przestępstwa narkotykowe i zniszczenie mienia). Jan D. (l. 38) jest osobą niekaraną. W toku śledztwa prokurator zastosował wobec nich środek zapobiegawczy w postaci dozoru Policji.

Za kradzież z włamaniem grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności, a za zniszczenie mienia od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Page generated in 0.0152 seconds.