Z ostatniej chwili

Alkomaty dla Policji i częstochowskich seniorów

2023-02-01 10:57:40 informacje
img

Miasto przekazało środki na zakup 6 alkomatów, dzięki którym przy częstochowskich komisariatach policji można sprawdzić trzeźwość. To inicjatywa służąca bezpieczeństwu mieszkanek i mieszkańców – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.   

– Wspólnie z częstochowską policją prowadzimy różnego rodzaju akcje prewencyjne mające poprawić bezpieczeństwo m.in. częstochowskich seniorów, młodzieży, innych grup społecznych, czy też zabezpieczyć mieszkania w czasie naszych wyjazdów. Kolejny przykład tej współpracy to przekazanie środków na zakup alkomatów z jednorazowymi ustnikami, aby nasi mieszkańcy mogli samodzielnie i anonimowo sprawdzić swoją trzeźwość, zanim wsiądą za kierownicę – mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Mam nadzieję, że przełoży się to na bezpieczeństwo pieszych i wszystkich uczestników ruchu drogowego.       

– Alkomaty zostały zainstalowane w 6 komisariatach w miejscach ogólnodostępnych, w pobliżu stanowisk kierowania. Urządzenia, na których wyświetla się instrukcja, są intuicyjne w obsłudze i nie wymagają żadnych działań ze strony policjantów, w tym odnotowania faktu w książce badań ani spisania danych osobowych – dodaje Komendant Miejski Policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Kiedrzyn. – Badanie można więc przeprowadzić w pełni anonimowo, co z pewnością spowoduje, że więcej osób się na nie zdecyduje. To pozwoli im uniknąć potencjalnej odpowiedzialności karnej, ale – co najważniejsze – nie będą stanowić zagrożenia na drogach.   

Środki na zakup alkomatów (24 tys. zł) zostały na podstawie zawartej umowy przekazane na konto Wojewódzkiego Funduszu Wsparcia Policji KWP w Katowicach. Dzięki temu policja dokonała zakupu sprzętu, który pozwala samodzielnie sprawdzić trzeźwość w miejscach przygotowanych na terenie komisariatów policji w Częstochowie przy ulicach: Popiełuszki 5 (KP I), Bór 14 (KP II), Kiedrzyńskiej 98 (KP III), Kopernika 38 (KP IV), Czecha 15 (KP V) i Łukasińskiego 26 (KP VI).    

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Zakupu dokonano z miejskich środków w ramach tzw. funduszu „małpkowego”, czyli opłat ze sprzedaży napojów alkoholowych w opakowaniach jednostkowych do 300 ml.

W spotkaniu przed Komendą Miejską Policji, po którym zaprezentowano jeden z alkomatów zainstalowany w I Komisariacie Policji (w sąsiedztwie KMP), wzięły udział również: naczelniczka Wydziału Polityki Społecznej UM Agnieszka Grabińska, kierowniczka referatu przeciwdziałania uzależnieniom Barbara Pamuła-Wesołek oraz zastępca wydziału ruchu drogowego KMP w Częstochowie Krzysztof Stemplowski. 

Page generated in 0.016 seconds.