Z ostatniej chwili

Ambasador USA w Częstochowie

2022-07-24 13:58:38 informacje
img

Ambasador Stanów Zjednoczonych Mark Brzezinski w piątek gościł w Częstochowie. Spotkał się z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem, odwiedził także hutę szkła Guardian, Jasną Górę, Liceum Mickiewicza oraz Politechnikę - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Ambasadorowi towarzyszył m.in. Patrick T. Slowinski, konsul generalny USA w Krakowie.
W Urzędzie Miasta Mark Brzezinski spotkał się z prezydentem Krzysztofem Matyjaszczykiem. W czasie spotkania podkreślił, że przyjeżdżając do Częstochowy, jest dumny ze swoich korzeni. Mówił o religijnym i historyczno-kulturowym dziedzictwie miasta, jego obecnych osiągnięciach, wartości lokalnych tradycji oraz globalnej marce Częstochowy. W jego opinii siłą częstochowian jest otwartość na zmiany. Dziękował także za pomoc udzielaną ukraińskim uchodźcom.
Tematem rozmowy nowego ambasadora USA z prezydentem Częstochowy była sytuacja gospodarcza w mieście, inwestycje w specjalnej strefie ekonomicznej, strategiczne kierunki rozwoju miasta oraz realizowane ostatnio miejskie zadania inwestycyjne, a także obecność firm z kapitałem amerykańskim, które zainwestowały lub obecnie inwestują w Częstochowie (Guardian Glass, Panattoni, Hillwood).
- Amerykańskie firmy są obecne w mieście, dają zatrudnienie naszym mieszkankom i mieszkańcom, inne – jak np. Trek - sprzedają u nas swoje produkty – powiedział prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Mówiliśmy, jak rozwijać współpracę między miastem a tymi firmami, które na naszym terenie funkcjonują. Dziękuję Panu Ambasadorowi za otwartość i życzliwą dyskusję.
Mark Brzezinski wpisał się do księgi pamiątkowej, we wpisie   podziękował za gościnę mieszkańcom „miasta o lokalnych korzeniach i globalnym zasięgu”.
Prezydent zaprosił ambasadora M.Brziezinskiego do złożenia kolejnej wizyty w mieście oraz poznania uroków częstochowskiej Jury.
Swój pobyt w Częstochowie ambasador Stanów Zjednoczonych rozpoczął rano od spotkania z przedstawicielami spółki Guardian Częstochowa - dyrektorem zakładu Marcinem Leszkiem i dyrektorem na wschodnią Europę Grzegorzem Kuźnikiem. Guardian Glass jest częstochowską firmą z kapitałem amerykańskim. Nowoczesny zakład produkuje szkło typu float o wysokich parametrach stosowane we wnętrzach i na zewnątrz budynków.
Po wizycie w Urzędzie Miasta kolejnym punktem programu było zwiedzanie sanktuarium jasnogórskiego. Dyplomaci amerykańscy przyjęli również zaproszenie wystosowane przez dyrekcję V Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza. Szkoła już wcześniej współpracowała z krakowskim Konsulatem USA. W spotkaniu wzięli udział także uczniowie z grupy tanecznej MICK oraz z klasy ukraińskiej.
Trop partnerskich relacji poprowadził ambasadora również na Politechnikę Częstochowską, gdzie rektor prof. Norbert Sczygiol i ekipa odpowiedzialna za sukcesy częstochowskiego łazika marsjańskiego zaprezentowali ostatnie projekty, o których było głośno także w Stanach Zjednoczonych.

Fot. Łukasz Kolewiński / UM

Page generated in 0.0158 seconds.