Z ostatniej chwili

Będzie nowy kierunek w Zespole Szkół Technicznych

2023-04-26 10:11:32 informacje
img

Będzie nowy kierunek w Zespole Szkół Technicznych

Zespół Szkół Technicznych będzie kształcić także techników aranżacji wnętrz. Zapowiedziano to oficjalnie 24 kwietnia. Ten dzień w ZST obfitował w wydarzenia – szkoła otworzyła swoje bramy przed kandydatami, rozstrzygnięto też konkurs Zawodowa Liga Mistrzów - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W szkole pojawi się nowy kierunek – technik aranżacji wnętrz. Inspiracją i wsparciem dla młodzieży w przyswajaniu praktycznej wiedzy w tej dziedzinie ma być firma Leroy Merlin. Wicedyrektorka ZST Agnieszka Tomaszewska i dyrektor Leroy Merlin Robert Ciasto podpisali dokumenty o partnerskiej współpracy w tej sprawie podczas otwarcia Festiwalu Techniki w siedzibie szkoły. 

Festiwal Techniki to cykliczna impreza, podczas której ZST prezentuje swoje kierunki kształcenia  w szkole branżowej i technikum, przybliża specyfikę nauczanych zawodów oraz projekty, które prowadzi, otwiera też szeroko drzwi dla ósmoklasistów z Częstochowy i powiatu, którzy planują kontynuację nauki w tej szkole.

W festiwalu wzięli udział przedstawiciele instytucji miejskich, dyrektorzy i nauczyciele szkół podstawowych z Częstochowy i powiatu oraz reprezentanci firm i uczelni współpracujących z ZST. Naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski podkreślił znaczenie coraz szerszej współpracy szkół z przedsiębiorstwami i przekonywał, że wyuczony zawód zapewnia bezpieczną przyszłość. 

Festiwal Techniki okazał się świetną okazją do integracji młodzieży szkół podstawowych, która licznie odwiedziła szkołę. Każdy mógł zobaczyć stoiska zawodowe, wziąć udział w warsztatach –  budowlanych, projektowych, modelarskich, florystycznych, plastycznych, informatycznych, instalacyjnych, ekologicznych czy dotyczących odnawialnych źródeł energii. Swoje stoiska przygotowały firmy Grohe, Rems i Leroy Merlin. Zaprezentowano m.in. ogród warzywny, sprzęt i maszyny do pielęgnacji roślin. Można było spróbować sił na ściance wspinaczkowej oraz w quizach i zabawach językowych. Odbyły się też pokazy pierwszej pomocy i zawody strzeleckie. Był poczęstunek i grill w szkolnym patio. Dzień otwarty pozwolił szkole pochwalić się jej osiągnięciami, ale i pokazać umiejętności i możliwości swoich wychowanek i wychowanków.

Tego samego dnia w siedzibie ZST wręczono nagrody uczennicom i uczniom wyróżnionym w II edycji konkursu Zawodowa Liga Mistrzów zorganizowanego przez Zespół Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych Centrum Informacji Zawodowej oraz Wydział Edukacji Urzędu Miasta. Zadaniem konkursowym było nakręcenie filmu promującego jeden z zawodów nauczanych w częstochowskich technikach i szkołach branżowych. Z 25 materiałów filmowych wyróżniono 3. A oto wyniki:

Miejsce I – zespół „Profesjonalista” z Zespołu Szkół Technicznych; autor filmu Piotr Małolepszy, opiekunka – Małgorzata Rajca

Miejsce II – „B.A.D” z Zespołu Szkół Ekonomicznych; autorzy – Anna Sobczyk, Kuba Balsamski, Nadia Śnioch, opiekunka – Edyta Kosowska-Myslak 

Miejsce III – zespół „Patataje” z Zespołu Szkół Gastronomicznych im. M. Skłodowskiej-Curie; autorzy – Natalia Konat, Kinga Sieradzka i Aleksandra Trętkiewicz, opiekunka – Daria Jauernig

Wyróżnienie otrzymał także autor plakatu promującego konkurs – Nikodem Kupczyk, uczeń Zespołu Szkól Przemysłu Mody i Reklamy im. W.S. Reymonta, który swoją pracę wykonał pod opieką Beaty Skrzypczyk z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego.

Nagrody wręczyli naczelnik Wydziału Edukacji UM Rafał Piotrowski, wizytator częstochowskiej delegatury Kuratorium Oświaty w Katowicach Dariusz Ciuk i dyrektor Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych Rafał Dziwis. Specjalne podziękowania otrzymał fundator – firma Cemex Polska Sp. z o.o., która po raz drugi umożliwiła zakup atrakcyjnych nagród dla laureatek i laureatów. Konkurs honorowym patronatem objął prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. 

Wszystkie filmy biorące udział w konkursie zostaną udostępnione na stronie internetowej Zespołu Poradni Psychologiczno-Pedagogicznych Centrum Informacji Zawodowej.

 

Fot. udostępnione przez organizatorów

Page generated in 0.0166 seconds.