Z ostatniej chwili

Będzie więcej zieleni wzdłuż linii tramwajowej

2022-12-07 14:09:13 informacje
img

Krzewy – w tym kilka odmian róży – wzdłuż torów w alejach Wolności, Kościuszki i Wyzwolenia sadzi Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne. Teraz dobra na to pora – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

MPK kupiło ok. 4400 krzewów – w tym m.in.: śnieguliczkę „Chenaulta Hancock”, różę pomarszczoną „Short Track”, różę pomarszczoną „Rubra”, tawułę japońską, irgę błyszczącą czy różę „Marathon”. Okres późnej jesieni jest optymalny dla nasadzeń tego rodzaju roślinności. 

Nowe krzewy pojawią się wzdłuż linii tramwajowej w przebiegu trzech alei – Wolności, Kościuszki i Wyzwolenia. Obecnie ekipy ogrodnicze pracują na odcinku przy al. Kościuszki. 

Nasadzenia będą prowadzone w kolejnych tygodniach, jeśli tylko będzie sprzyjać pogoda, czyli jeśli nie uniemożliwią ich intensywne opady czy siarczysty mróz. Gdyby nie udało się zakończyć prac do końca tego roku, zostaną dokończone zaraz wczesną wiosną. 

Oprócz aspektu komunikacyjnego realizacja największej inwestycji w tramwajowej historii miasta –  czyli budowy nowej linii w starym śladzie od Rakowa do Północy – miała też wymiar ekologiczny i estetyczny. Powstał bowiem pierwszy w Częstochowie odcinek trawiastego torowiska, a na fragmencie linii w Śródmieściu położono fotokatalityczne podłoże wytrącające zanieczyszczenia z powietrza. Kilka miesięcy trwały też starania i związane z nimi formalności, by zachować szpaler dorosłych lip wzdłuż trakcji w alei Wolności. To się udało – okazałe drzewa rosną tam nadal, w bliskim sąsiedztwie nowych torów.

Fot.: Strona Fb MPK

Page generated in 0.0174 seconds.