Z ostatniej chwili

Bilety MPK po nowemu

2022-08-26 11:25:49 informacje
img

Od 1 września zostanie wprowadzona zmiana taryfikatora biletowego dla przejazdów środkami MPK. Będą premiowane usługi elektroniczne, a bilet jednorazowy przybierze elastyczną formę czasową. Nadal w bardzo preferencyjnych cenach, na niezmiennym poziomie, będą do zakupienia okresowe, miejskie bilety szkolne. Nie zmieni się też grupa osób uprawnionych do przejazdów z ulgą lub bezpłatnych - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Istotne zmiany, które pojawią się od 1 września:
- wprowadzony zostaje bilet miejski czasowy papierowy (podlegający kasowaniu) lub bilet miejski czasowy zakupiony w aplikacji - w cenie 4,20 zł pozwalający na przesiadki w okresie 45 minut od momentu skasowania lub umożliwiający jazdę tą samą linią do końca trasy bez względu na czas przejazdu (działając jak dotychczasowy bilet jednorazowy);
- wprowadzony zostaje bilet miejski godzinny papierowy lub z aplikacji w cenie 5 zł o tej samej funkcjonalności jak bilet w cenie 4,20 zł, który umożliwia przesiadki do 60 minut na liniach miejskich lub jazdę tą samą linią do końca kursu bez względu na czas przejazdu (działając jak dotychczasowy bilet jednorazowy);
- promując zakup kart MPK (tzw. elektronicznej portmonetki), uwarunkowano cenę za przejazd w zależności od liczby przystanków oraz wysokości wniesionej opłaty. Przykładowo: przy doładowaniu za 180 zł przejazd do trzech przystanków kosztuje 2,30 zł, a  powyżej trzech przystanków 3,70 zł, czyli o 50 groszy taniej od biletu miejskiego, jednak bez możliwości przesiadki na inny autobus lub tramwaj; analogicznie - bilet ulgowy miejski do trzech przystanków kosztuje 1,15 zł, a powyżej trzech przystanków - 1,85 zł, przy doładowaniu za 90 zł.
Bilety okresowe dla uczniów zameldowanych na terenie miasta Częstochowy, uczących się w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych (bilet miejski szkolny) pozostają nadal w cenie 25 zł za 30 dni, 60 zł za kwartał i 100 zł za pół roku. Miasto w ten sposób zachęca do korzystania z transportu publicznego dzieci i młodzież szkolną. Korzystanie z bezpiecznej i komfortowej komunikacji miejskiej, w której rozwój Częstochowa w ostatnich latach inwestuje setki milionów złotych, ogranicza konieczność podwożenia dzieci prywatnym autem do szkoły, co daje szansę na zmniejszenie ruchu samochodowego na częstochowskich ulicach.
Pomimo premiowania zakupów elektronicznych, w sytuacjach losowych czy awaryjnych, będzie możliwość zakupu biletu u kierowcy MPK, z tym że dostępny w takiej formie będzie jedynie bilet miejski godzinny (za 5 zł). Nie zmieni się też grupa osób uprawnionych do przejazdów z ulgą lub bezpłatnych (w tym seniorzy powyżej 70. roku życia). Bezpłatny pozostanie także przewóz wózków, bagaży i zwierząt domowych. Nowością będzie możliwość bezpłatnego przewozu hulajnóg traktowanych jako bagaż (za zgodą kierującego).
Bilety elektroniczne okresowe:
Bilet 30-dniowy imienny miejski będzie kosztował 116 zł (normalny) i 58 zł (ulgowy), a na okaziciela - 130 zł.
Bilet 30-dniowy imienny podmiejski będzie kosztował 144 zł (normalny) i 72 zł (ulgowy), a na okaziciela - 157 zł.
Bilet 30-dniowy imienny miejsko-podmiejski będzie kosztował 160 zł (normalny) i 80 zł (ulgowy), a na okaziciela - 185 zł.
Bilet miejski 60-dniowy imienny mormalny będzie kosztował 216 zł, ulgowy - 108 zł, a na okaziciela - 246 zł.
Korektę cennika biletowego wymusiły w głównej mierze ogromne podwyżki opłat za olej napędowy, gaz i energię elektryczną oraz galopująca inflacja - w efekcie bardzo znacząco wzrosły koszty operacyjne związane z funkcjonowaniem komunikacji miejskiej. Warto przypomnieć, że MPK wciąż odrabia straty finansowe spowodowane wielomiesięcznymi restrykcjami rządowymi w publicznym transporcie zbiorowym w trakcie epidemii Covid–19. Ostatnia zmiana taryfy biletowej miała miejsce w częstochowskim MPK jeszcze przed wybuchem pandemii koronawirusa w końcu 2019 r.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0167 seconds.