Z ostatniej chwili

Bon turystyczny do wykorzystania

2021-05-18 16:30:59 informacje
img

Wakacje to dobry moment, by zaplanować wypoczynek dziecka i wykorzystać bon turystyczny. W województwie śląskim na 466 tys. bonów aktywowano ponad 201 tys., w całym kraju - 1,4 mln bonów na 4 mln przyznanych. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. 
Polski Bon Turystyczny jest formą wsparcia dla rodzin, a także branży turystycznej, która ucierpiała w wyniku epidemii koronawirusa. Przyznawany jest na każde dziecko, na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy „Rodzina 500+”. Wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.
- W naszym województwie aktywowano już 201 tysięcy bonów, co stanowi 43 procent z dostępnej puli. Całkowicie wykorzystano ponad 45 tysięcy. Łączna kwota wykorzystanych bonów, czyli tych, którymi rodzice z województwa śląskiego zapłacili za wypoczynek dziecka,  przekroczyła 50 mln zł. To druga, po województwie mazowieckim (58 mln zł), najwyższa suma transakcji bezgotówkowych za pomocą bonu - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego,
Bon przyznawany jest w formie dokumentu elektronicznego. Ma unikalny, 16-cyfrowy numer. Nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Korzystanie z bonu jest proste, wystarczy założyć konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Po zalogowaniu na PUE ZUS trzeba wybrać zakładkę  – Ogólny, a następnie – Polski Bon Turystyczny. Aktywować bon można w dowolnym momencie, nawet na dzień przed planowanym wyjazdem. 
Bonem można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Może też służyć do opłacania jednodniowych wycieczek wraz z wszelkimi atrakcjami  przewidzianymi przez organizatorów w ramach danej oferty. Płatności można dokonywać w podmiotach, które zarejestrowały się na liście Polskiej Organizacji Turystycznej. Ich lista jest dostępna na stronach www.bonturystyczny.gov.pl , www.pot.gov.pl  oraz www.polska.travel
- Obecnie w województwie śląskim bonem można zapłacić u 1,5 tys. podmiotów, głównie u przedsiębiorców turystycznych, którzy świadczą usługi wypoczynkowe, rekreacyjne, sportowe i realizują imprezy turystyczne. Dotychczas w ponad tysiącu z nich rodzice skorzystali z tej formy płatności, a wartość tych usług wyniosła 21  mln zł. W skali całego kraju liczba podmiotów, które zgłosiły chęć rozliczania się bonem, to 22,1 tysiąca – dodaje Beata Kopczyńska.
Bonem można płacić do końca marca 2022 r. Nie znaczy to jednak, że do tego czasu trzeba skorzystać z noclegu czy imprezy. Nie ma przeszkód, by opłacić w ten sposób rezerwacje na np. pobyt w późniejszym terminie.
Dla wszystkich, którzy mają pytania związane z funkcjonowaniem bonu, ZUS  uruchomił specjalną całodobową infolinie pod numerem 22 11 22 111, a pytania można też zadawać pisząc na adres: bon@zus.pl .

Page generated in 0.0172 seconds.