Z ostatniej chwili

Busy z częstochowską pomocą znowu w Ukrainie

2022-07-01 10:37:14 informacje
img

6 ton artykułów sanitarnych i żywności trafiło do Złoczowa, miasta w obwodzie lwowskim. Przy okazji podpisano umowę o współpracy Zespołu Szkół Samochodowych z tamtejszą szkołą – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Kolejny transport do walczącej Ukrainy wyruszył z Częstochowy 27 czerwca. W 3 busach zmieściło się ok. 6 ton żywności i artykułów sanitarnych zebranych w częstochowskich szkołach. Nad organizacją transportu czuwali – też kolejny raz – zastępca prezydenta miasta Ryszard Stefaniak i naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski, wcześniej kierujący Zespołem Szkół Technicznych..  

Wsparcie zostało dostarczone do liczącego nieco ponad 24 tys. mieszkańców Złoczowa, miasta w pobliżu Lwowa, a zarazem stolicy rejonu złoczowskiego. Po rozpoczęciu rosyjskiej napaści ten niewielki ośrodek stał się schronieniem dla licznej grupy wojennych uchodźców wewnętrznych. Przedstawiciele Częstochowy spotkali się z merem Igorem Grinkivem oraz lokalnymi urzędniczkami i urzędnikami. Wiele razy padły słowa wdzięczności i podziękowań skierowane do Polek i Polaków pomagających walczącej Ukrainie.     

Wyjazd z pomocą humanitarną do Złoczowa był też okazją, aby sformalizować inną kwestię budującą serdeczne relacje między obydwoma miastami. Podpisano mianowicie umowę o współpracy i wymianie młodzieży między częstochowskim Zespołem Szkół Samochodowych i Szkołą Podstawową w Złoczowie. Ze strony częstochowskiej placówki porozumienie podpisał jej dyrektor Jacek Grzegorzewski.     

W drodze powrotnej była jeszcze okazja, aby odwiedzić słynny Cmentarz Łyczakowski we Lwowie i zobaczyć dwa kamienne lwy stojące u wejścia do cmentarza Orląt Lwowskich. Nieoczekiwanie z częstochowską delegacją spotkał się arcybiskup Lwowa Mieczysław Mokrzycki, długoletni sekretarz Jana Pawła II. Duchowny podziękował za ofiarność wszystkim zaangażowanym w niesienie pomocy Ukrainie w trudnym czasie wojny.

 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0185 seconds.