Z ostatniej chwili

Straż Miejska apeluje o prawidłowe parkowanie pojazdów

2022-09-08 11:17:46 informacje
img

Straż Miejska apeluje o prawidłowe parkowanie pojazdów

 

Częstochowscy strażnicy miejscy od 1 stycznia do 31 sierpnia tego roku założyli na terenie miasta 2779 blokad na koła pojazdów, które naruszały przepisy kodeksu ruchu drogowego. W miniony poniedziałek i wtorek – 62 blokady. Funkcjonariusze Straży Miejskiej apelują do kierowców o parkowanie zgodnie z prawem i w miejscach do tego wyznaczonych.

Zakończyły się wakacje. Mieszkanki i mieszkańcy miasta powrócili z urlopów. Dzieci i młodzież wróciły do szkół, a przez to w centrum Częstochowy „zrobił” się większy ruch. Częstochowska Straż Miejska zaobserwowała też więcej przypadków parkowania samochodów w miejscach zabronionych, a więc na chodnikach, w bramach, na ścieżkach rowerowych, w pobliżu przejść dla pieszych czy też w rejonie zatok autobusowych… Pojazdy powinny być zaparkowane w miejscach do tego wyznaczonych, czyli tam, gdzie nie obowiązują zakazy. W ścisłym centrum miasta obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania. Bilety i karty parkingowe w SPP sprawdzają pracownicy  Miejskiego Zarządu Dróg. Można je kupić w parkomatach lub poprzez aplikację.

Kierowca, który zaparkuje pojazd w miejscu niedozwolonym, musi się liczyć z sankcjami. W poniedziałek częstochowscy strażnicy miejscy założyli na terenie Częstochowy 33 blokady na koła pojazdów pozostawionych na zakazie parkowania lub w innych nieprzewidzianych do tego miejscach. We wtorek funkcjonariusze Straży Miejskiej korzystali z blokad na koła pojazdu 29 razy. W miniony weekend założyli 82 blokady, z czego aż 46 w piątek 2 września. Dyżurni częstochowskiej Straży Miejskiej odebrali w miniony weekend 34 telefoniczne zgłoszenia dotyczące wykroczeń drogowych. Trzeba o tym pamiętać i mieć świadomość, że pojazd zaparkowany w miejscu zabronionym utrudnia poruszanie się innym: pieszym, rowerzystom czy innym kierowcom…

Straż Miejska w Częstochowie apeluje do kierowców, aby parkować w miejscach wyznaczonych. Blokada na kole to mandat i dodatkowa strata czasu. Patrol zakłada blokadę i odjeżdża do innej interwencji, a ściągnięcie blokady następuje, gdy dyżurny ma wolny patrol do odblokowania pojazdu.

Zdarzają się też umyślne zniszczenia blokad przez kierowców, którzy nie chcą czekać na przyjazd patrolu tylko próbują na własną rękę ją zdjąć. Każdy przypadek zniszczenia blokady zgłaszany jest na Policję, a sprawca następnie zobligowany jest do pokrycia wszystkich strat.

W 2022 roku od 1 stycznia do 31 sierpnia częstochowscy strażnicy miejscy założyli 2779 blokad wobec kierowców nie stosujących się do obowiązujących przepisów prawa ruchu drogowego. Nałożono 1913 mandatów na kwotę 193.840 zł. Zastosowano 2763 pouczeń oraz sporządzono 37 notatek celem skierowania wniosku o ukaranie do Sądu.

Straż Miejska w Częstochowie apeluje o parkowanie pojazdów zgodne z prawem.

Fot. Materiały Straży Miejskiej

Page generated in 0.0157 seconds.