Z ostatniej chwili

Czarne na białym. Papier muzyką wycięty

2023-08-28 10:37:02 informacje
img

Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie wraz z Marią Belicą serdecznie zapraszają na wernisaż wystawy „Czarne na białym. Papier muzyką wycięty” oraz koncert Artystki. Wydarzenie odbędzie się  w  piątek 8 września o godz. 17.00 w  Galerii ART FOTO ROK-u (ul. Ogińskiego 13a). Ekspozycję będzie można podziwiać do 21 września.

Maria Belica urodziła się w 1999 r. w rodzinie artystycznej. Ukończyła z wyróżnieniem Państwową Szkołę Muzyczną im. M.J. Żebrowskiego w Częstochowie, by potem rozwijać skrzydła w grze na skrzypcach podczas studiów w Akademii Muzycznej im. G. i K. Bacewiczów w Łodzi, a także na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. W tym roku uzyskała tytuł magistra sztuki. W dziedzinie muzyki jest laureatką ponad 30 konkursów skrzypcowych i kameralnych, a także Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” 2020 i 2018 r. Była także stypendystką Centrum Edukacji Artystycznej oraz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci. Prócz działalności muzycznej  zajmuje się wycinaniem filigranowych dzieł sztuki z czarnego papieru.

Jej przygoda z nożyczkami rozpoczęła się w 2009 r. w Mannheim podczas Ostereyermarkt dzięki uprzejmości Evy Tornatzky, która – aby zapełnić wówczas małej dziewczynce nudę – udostępniła na chwilę swoje narzędzia do pracy twórczej. Z czasem zajęcie z zabawy stało się pasją, którą Maria rozwija po dzień dzisiejszy. Owocem jej pracy jest zdobyta w 2018 r. III nagroda w kategorii inspiracja podczas VII Konkursu Sztuki Ludowej „Ażurowe piękno”. 

Aktywność artystyczna Marii Belicy dla rodzinnego miasta została doceniona przez prezydenta Częstochowy Krzysztofa Matyjaszczyka już dziewięciokrotnie. Realizacja pomysłu połączenia dwóch pasji: muzyki i wycinanki możliwa jest dzięki funduszom tego właśnie stypendium.

Autorka prezentowanych podczas wystawy prac pragnie przeprowadzić widza przez historię swojej wycinanki od pierwszych prób po efekty działań  najnowszych. Odwiedzający wystawę będą mogli zaobserwować różnorodność tematyczną. W Regionalnym Ośrodku Kultury znajdą się wycinanki od inspirowanych sztuką ludową po zaczerpnięte z motywów muzycznych, a może także... baśniowych, niekiedy będących wytworem fantastycznym? Podczas wernisażu w wykonaniu Marii Belicy (skrzypce) i Daniela Mieczkowskiego (flet) usłyszeć będzie można repertuar złożony z utworów kompozytorów takich jak: G. Cambini, W.A. Mozart, H. Marteau, a także współczesnych kompozytorów, w tym związanych z Częstochową, jak Marcin Tadeusz Łukaszewski.

Page generated in 0.0161 seconds.