Z ostatniej chwili

Częstochowa na posiedzeniu „Shrines of Europe”

2022-07-05 11:00:23 informacje
img

Do niemieckiego Altötting zjechali przedstawiciele ośrodków zrzeszonych w stowarzyszeniu europejskich miast-sanktuariów, obchodzącego w tym roku swoje ćwierćwiecze – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  

Posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego miast zrzeszonych w stowarzyszeniu „Shrines of Europe” odbyło się 1 lipca. Były to szczególne obrady, jako że najsłynniejsze europejskie miasta-sanktuaria obchodzą w tym roku 25. rocznicę współpracy

Niemieckie miasto Altötting przyjęło rolę gospodarza obchodów jubileuszu, zapraszając do Bawarii delegację z Częstochowy pod przewodnictwem prezydenta Krzysztofa Matyjaszczyka, który pełni także funkcję wiceprzewodniczącego stowarzyszenia. Na miejscu pojawili się także przedstawiciele „Shrines of Europe” z Einsiedeln, Fátimy, Loreto, Lourdes i Mariazell. 

Przedstawiciele miast członkowskich dyskutowali m.in. o przyszłych kierunkach działalności Stowarzyszenia, zasadach przyjmowania nowych członków i potencjalnych kandydaturach oraz wspólnych projektach, które wzmocnią współpracę i wypromują w Europie turystykę religijną. 

O spotkaniu – a także wystąpieniu częstochowskiego prezydenta – napisał m.in. portal informacyjny pressetext.com. Jak tam czytamy, wiceprzewodniczący Stowarzyszenia  i prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk podkreślił znaczenie współpracy europejskiej i międzynarodowej dla porozumienia między narodami  i pokoju. Stowarzyszenie  jest „aktywne na rzecz solidarności, demokracji, pokoju, wolności i sprawiedliwości” – zaznaczył. 

Po posiedzeniu uczestnicy Zgromadzenia Ogólnego mogli podziwiać pierwszą wędrującą wystawę zdjęć „Shrines of Europe”, w której znalazły się także widoki z naszego miasta. Wystawa jest otwarta dla wszystkich odwiedzających, a w przyszłym roku zostanie pokazana również w Częstochowie. 

Jubileusz 25-lecia „Shrines of Europe” uświetnił też festiwal  „Europatage der Musik”, czyli ,,Europejskie Dni Muzyki”. Fani folkowych brzmień ze wszystkich stron Europy mogli posłuchać m.in. występów specjalizującego się w pieśniach z Pirenejów chóru „Les Chanteurs Montagnards de Lourdes”, wykonującej portugalskie fado Delfiny Henriques z Fátimy czy formacji „Zwoa zu Drei Blos” z Mariazell. Wystąpiła też częstochowska grupa Makabunda. 

Podczas obchodów prezydent Krzysztof Matyjaszczyk uhonorował Herberta Hofauera – burmistrza Altötting – medalem „Merentibus”, specjalnym odznaczeniem przyznawanym za zasługi na rzecz miasta, samorządu oraz wkład w rozwój Częstochowy. Wszyscy uczestnicy otrzymali także certyfikaty i monety upamiętniające 25-lecie współpracy między miastami. 


Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0167 seconds.