Z ostatniej chwili

Częstochowskie „elektryki”

2021-05-07 17:11:17 informacje
img

Do Częstochowy dotarło pierwszych 5 autobusów elektrycznych marki Autosan. Wkrótce rozpoczną regularne kursy po mieście. Docelowo będzie ich 15 - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Nowe autosany to pierwsze w pełni elektryczne autobusy we flocie częstochowskiego przewoźnika, zostały zakontraktowane w ramach programu Lepsza Komunikacja w Częstochowie. Pierwsze egzemplarze dotarły do Częstochowy w czwartek wieczorem. Z fabryki w Sanoku przyjechały na jednym ładowaniu.
- Komunikacja miejska szczególnie w tych trudnych dla branży czasach musi proponować pasażerom komfortowy, bezpieczny i ekologiczny transport. Wówczas perspektywa skorzystania z usług MPK będzie dla nich atrakcyjna, a szanse, że część z osób przesiądzie się ze swojego prywatnego pojazdu na autobus lub tramwaj, wzrosną. Po to realizujemy szereg inwestycji, w tym związanych z ekologicznymi autobusami i tramwajami, czego dzisiaj mamy kolejny przykład – mówi prezydent Częstochowy, Krzysztof Matyjaszczyk.
Dwunastometrowe modele Sancity były wcześniej przez kilka miesięcy testowane na ulicach Częstochowy, a szkolenie z ich obsługi przeszło kilkudziesięciu kierowców. Dostarczone egzemplarze mają już biało-czerwone barwy częstochowskiego MPK. Po niezbędnych procedurach odbiorowych wyjadą na ulice.
Nowe autobusy są nowoczesne, ciche i bezpieczne. Oprócz ekologicznego napędu mają m.in. biletomaty do transakcji bezgotówkowych, pełen monitoring, klimatyzację.
Pozostałych 10 pojazdów powinno dotrzeć do Częstochowy przed wakacjami. Koszt przyłączenia autobusów do floty miejskiego przewoźnika (wraz z infrastrukturą do ładowania i ubezpieczeniem) wyniesie łącznie około 48 mln zł.
Firma Autosan, oprócz produkcji nowych „elektryków”, zajmie się także modyfikacją autobusów hybrydowych na wzór pierwszego, przystosowanego już do bezpiecznej i komfortowej obsługi pasażerskiej egzemplarza. Umowa na realizację prac w pozostałych 24 krótkich autobusach hybrydowych opiewa na ok. 9 mln zł brutto. Dokumenty w czwartek podpisali w siedzibie firmy Autosan przedstawiciele obu stron.
7 maja w symbolicznym odbiorze pierwszych 5 elektrycznych Autosanów uczestniczył prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk wraz z przedstawicielami zarządu miejskiego przewoźnika (prezesem MPK Mariuszem Sikorą oraz jego zastępcą Robertem Madejem).


Fot.: Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0184 seconds.