Z ostatniej chwili

Czy Częstochowa będzie miała Promenadę Kory?

2021-06-22 11:12:25 informacje
img

- W najbliższy czwartek na sesji Rady Miasta będzie głosowana uchwała o nadaniu nazwy „promenadzie śródmiejskiej” - informuje radna Małgorzata Iżyńska. - Wraz z radnymi KO i moim Klubem Lewicy złożyliśmy projekt, aby to miejsce nosiło imię Olgi Jackowskiej, czyli Kory.

Radna jest autorką uzasadnienia do tej  uchwały. „Kora to postać niebanalna, znana każdemu miłośnikowi muzyki w Polsce. Jako autorka tekstów i wokalistka od początku działalności kultowej grupy Maanam była postacią, która wywarła ogromny wpływ na kształtowanie się nie tylko gustów muzycznych Polaków, ale stała się postacią wręcz ikoniczną dla polskich kobiet. Jej teksty są zapisem nie tylko uczuć, ale zawierają w sobie ogromny ładunek z przekazem społecznym, który w latach PRL-u - czasu totalnej cenzury każdy Polak i każda Polka bezbłędnie odczytywali. Była za to również niszczona jako artystka, co objawiało się zakazem emisji przebojów Maanamu w eterze Polskiego radia (…)” - czytamy w nim.

Autorka uzasadnienia wspomina: „Kora była niezwykle inteligentną kobietą, która przez całe życie zarówno w swojej twórczości, jak i wypowiedziach publicznych podejmowała ważne sprawy. Żadnego trudnego tematu nie pozostawiła w uśpieniu, To właśnie ona jako dziecko, które doznało krzywd w sierocińcu prowadzonym przez zakonnice głośno potępiła pedofilię w Kościele katolickim (za teledysk i piosenkę „Zabawa w chowanego” otrzymała pierwszą nagrodę muzyczną). To ona broniła w swoich wypowiedziach praw kobiet i podkreślała, jak ważną kwestią jest demokracja i tolerancja. To ona broniła w swoich wypowiedziach praw kobiet i podkreślała, jak ważną kwestią jest demokracja i tolerancja. Kiedy zachorowała na raka, stała się orędowniczką osób chorych i zabiegała o refundacje leków oraz medycznej marihuany. Była piękną, twórczą i odważną kobietą. Do dzisiejszego dnia nie tylko w Polsce, ale na całym świecie ma rzesze fanów. (…) była estetką i kochającą przyrodę kobietą (…). Apelowała o dbanie o siebie, życie zgodne z naturą i szanowanie jej, Zasługuje na to, aby piękne miejsce, jakim jest „promenada śródmiejska, zostało nazwane jej imieniem”.

Zdjęcie Kory - z częstochowskiego koncertu w 2008 r.

Fot. Wikipedia

 

Page generated in 0.0146 seconds.