Z ostatniej chwili

Drogowcy zaskakują zimę

2022-11-17 11:36:23 informacje
img

Z uwagi na niekorzystne prognozy pogody 11 jednostek ciężkiego sprzętu jest w gotowości do wyjazdu na nasze ulice, co jest równoznaczne z rozpoczęciem przez Miejski Zarząd Dróg „AKCJI ZIMA” – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Z uwagi na zmiany w organizacji ruchu w różnych częściach miasta należy się spodziewać, że specjalistyczny sprzęt będzie częściej niż w latach ubiegłych dokonywać także działań profilaktycznych. 

- W praktyce oznacza to, że np. posypywanie ulic przy zapowiedziach wystąpienia niekorzystnych warunków pogodowych, w godzinach porannych czy popołudniowych szczytów będzie następowało prewencyjnie, z wyprzedzeniem, jeszcze przed wystąpieniem opadów atmosferycznych; tak by nawierzchnie ulic były przygotowane na czas zwiększonego ruchu. Może się więc zdarzyć, że pługopiaskarki będą jeździć po mieście przy dodatniej i słonecznej aurze, przygotowując bezpieczny przejazd mieszkańcom w obliczu prognozowanego załamania pogody –informuje Maciej Hasik, rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Częstochowie.

W efekcie przewidywanego pogorszenia warunków meteorologicznych (w zależności od potencjalnej intensywności zjawisk) powoływana będzie gotowość do działania w wymiarze zaangażowania 50% lub 100% floty specjalistycznego sprzętu firmy wykonawcy zimowego oczyszczania miasta.

Za zimowe utrzymanie miasta na zlecenie częstochowskiego MZD, oprócz 21 zestawów ciężkich pługopiaskarek, będzie odpowiadać  m.in. 16 samochodów z samymi pługami do wykorzystania przy intensywnych opadach śniegu, 5 ciągników z rozrzutnikami i pługami, po 2 sztuki – ładowarek, pługów wirnikowych i odśnieżarek ręcznych. Ma zostać ustawionych 50 skrzyń z piachem. Do prac ręcznych wykonawca powoła sztab pracowników fizycznych. W kilku lokalizacjach rozstawione zostaną też płoty przeciwśnieżne.

Zabezpieczono 8 tys. ton soli, 2 tys. ton piachu i 100 ton chlorku wapnia. W utrzymaniu MZD pozostaje blisko 660 km ulic na terenie Częstochowy z przejściami dla pieszych i część przylegających doń chodników oraz obiekty mostowe, kładki czy przejścia podziemne – dodaje Maciej Hasik.

Zimowe oczyszczanie miasta jest zadaniem kosztownym. Jednorazowy przejazd pełnego zestawu pługopiaskarek samymi tylko ulicami miasta to koszt przekraczający 100 tys. zł brutto. Wartość całej akcji będzie można więc oszacować po wykonaniu i zbilansowaniu pełnej usługi, czyli po 31 marca przyszłego roku. Zadanie realizowane jest w ramach trzyletniej umowy na letnie i zimowe utrzymanie miasta. 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0155 seconds.