Z ostatniej chwili

Drugi sierpniowy szczyt pielgrzymkowy

2023-08-25 11:16:15 informacje
img

Blisko 20 tysięcy pielgrzymów w grupach pieszych lub rowerowych dotrze do Częstochowy i na  Jasną Górę w czasie drugiego sierpniowego szczytu pielgrzymkowego, którego kulminacja wypada 26 sierpnia, w święto Matki Bożej Częstochowskiej – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Łącznie od 23 do 26 sierpnia do miasta weszło lub wejdzie ponad 70 pielgrzymek pieszych i rowerowych.  23 sierpnia były to grupy z Rudy Śląskiej, Pabianic i Włocławka (pielgrzymka rowerowa),  24 sierpnia – pielgrzymki m.in. z Łasku, Bełchatowa, Przasnysza (rowerowa), Ozorkowa, Zgierza, Widawy, Sulejowa, Aleksandrowa Łódzkiego, Pajęczna, Wielunia, Sieradza, Działoszyna Radomska czy Zduńskiej Woli. W czwartek najwięcej osób szło w pielgrzymce łódzkiej – około 2 tysięcy, jedna grupa przyjeżdża też na rowerach. 

W piątek 25 sierpnia największą grupą będzie diecezjalna pielgrzymka z Tarnowa (ok. 5 tysięcy osób), a oprócz tego na Jasnej Górze pojawią się m.in. pielgrzymi z Będzina (ok. 1,2 tys. uczestników), Zawiercia, Siewierza i Myszkowa. Tego i następnego dużo będzie także parafialnych grup pieszych z okolic Częstochowy. Poza tym w piątek z Warszawy ma dojechać XX Pielgrzymka na Rolkach organizowana przez Zgromadzenie Świętego Michała Archanioła, licząca około stu osób. 

26 sierpnia – w dzień święta Matki Bożej Jasnogórskiej do Częstochowy dotrze kolejnych kilka grup, w tym m.in. pielgrzymi na rowerach z Warszawy. 

Suma odpustowa pod szczytem, w której będą też uczestniczyć pielgrzymi docierający do Częstochowy różnymi środkami komunikacji oraz mieszkańcy miasta, zaplanowana została na sobotę o godz. 11.00. Ma jej przewodniczyć prymas Polski abp Wojciech Polak.  

Służby miejskie przy wsparciu policji tradycyjnie zapewniają zabezpieczenie wejść pielgrzymek oraz zgromadzeń religijnych pod szczytem jasnogórskim, a także m.in. dodatkowe toalety, punkty czerpania wody pitnej, kosze i kontenery na odpady. Duże uroczystości na błoniach – w tym także ta związana ze Świętem Matki Bożej Częstochowskiej 26 sierpnia - mają także dodatkowe zabezpieczenie medyczne. 

Fot. Łukasz Stacherczak (UM)

Page generated in 0.0165 seconds.