Z ostatniej chwili

Duch kamienicy odżył

2022-10-24 12:52:20 informacje
img

Zaledwie kilka miesięcy temu trzy koleżanki: Aleksandra Bochnacka, Sylwia Chłód i Wioleta Szymkiewicz otworzyły w Częstochowie lokal gastronomiczny „Klubokawiarnia Bank”.

Pomieszczenia po działających na przestrzeni wieków w Częstochowie instytucjach finansowych: Towarzystwie Kredytowym Ziemskim,  Spółdzielczym Banku Ludowym czy ostatnio PKO Banku Polskim współprowadzące klubokawiarnię oglądały kilka lat wcześniej.

– Gdy przyszłyśmy pierwszy raz zobaczyć pomieszczenia po byłym banku, z opustoszałymi boksami byłych kas stwierdziłyśmy zgodnie, że tak, to jest to miejsce – wspomina Sylwia Chłód.

Zapał dziewczyn został mocno przyhamowany przez wprowadzenie szeregu ograniczeń spowodowanych pandemią. Jednak plan stworzenia w mieście lokalu gastronomicznego łączącego w sobie kawiarnię, restaurację i pub co rusz odżywał. Wreszcie we wrześniu 2021 r. Ola, Sylwia i Wiola podpisały umowę o przejęciu w użytkowanie pomieszczeń byłego banku.

- Już następnego dnia zaczęłyśmy coś tu burzyć, przestawiać, rozbierać – wspomina Aleksandra Bochnacka.

Poprzedni użytkownik skrupulatnie i w miarę dokładnie oczyścił pomieszczenia. Pieniędzy, choćby po denominacji, nie było. Jednak podczas remontowych prac ukazało się znalezisko. Niepozorny medalik z wizerunkiem Matki Boskiej. 

- Matka Boska bankowa – mówi Ola.

Ciekawe, własność byłego pracownika banku? A może jednego z klientów tej instutucji, który zaopatrzony w medalik przychodził do PKO BP, licząc na święte wstawiennictwo i większe oprocentowanie odłożonych na książeczce oszczędnościowej pięniędzy? Tego już się nie dowiemy. Natomiast pewne jest jedno.

– Czy miałyśmy chwile zwątpienia? – powtarzają pytanie dziewczyny. – Zapewne każda z nas miała taki dzień, kiedy zastanawiała się, co my tu właściwie robimy. Czy nie porwałyśmy się z motyką na słońce. Jednak potrafiłyśmy się wzajemnie mobilizować – przyznają zgodnie Ola i Sylwia.

Już niebawem dla trójki współzałożycielek klubokawiarni Bank będzie kolejny sprawdzian. 31 października od godz. 20.00 zagości w niej halloweenowa zabawa. Uczestnicy obowiązkowo w przebraniach. Ma być tajemniczo i muzycznie. W końcu duch kamienicy odżył.

– Obserwujemy, że po otworzeniu przez nas lokalu – mówi Sylwia – puste jeszcze niedawno pomieszczenia tej kamienicy zyskują nowych użytkowników, nabierają życia.

– Duch kamienicy odżył – dodają dziewczyny z uśmiechem.

Kto wie? Może i ten duch zawita na halloween do klubokawiarni? Więcej informacji o tej zabawie już w siedzibie lokalu.

 

 

Waldemar Jabłczyński

 

Na zdjęciu od lewej: Aleksandra Bochnacka, Sylwia Chłód oraz autor tekstu

Page generated in 0.0165 seconds.