Z ostatniej chwili

Dziś i jutro - Testosteron

2023-01-06 14:17:46 informacje
img

Komedię „Testosteron” w reż. Andrzeja Saramonowicza dziś i jutro, 6 i 7 stycznia można zobaczyćna scenie Teatru im. A. Mickiewicza. Początek spektakli - o godz. 19.00.
Początek „Testosteronu”  to dramaturgiczne trzęsienie ziemi. A potem jest jeszcze... ciekawiej. Jesteśmy świadkami scen jak z filmów Tarantino. Głównym bohaterem zamieszania jest Kornel, któremu w życiu nie wyszło, konkretnie nie wyszło mu małżeństwo. Dość spektakularny to był koniec, bo na oczach gości, w kościele, z rozrywającym serce wyznaniem, że z kolei jej serce należy do innego. Dalej mamy krwawą jatkę, rękoczyny i paschał jako narzędzie pomocnicze w walce, na szczęście nie narzędzie zbrodni. Gdyby tak było, już byśmy się nad losem Kornela i jego towarzyszy nie pochylali. Jednak czy aby na pewno Kornel gra pierwsze skrzypce w tej opowieści? Bohaterów jest wielu. Właściwie to bohaterek, bo to kobiety są punktem wyjścia męskich rozmów. Siedmiu facetów w kwiecie wieku – każdy  inny – rozmawia o kobietach. Rozpiętość profesji spora, bo od kelnera, przez muzyka rockowego, po naukowców.  Nie są to miłe czy sentymentalne pogaduszki. Oprócz analizy życiowej porażki Kornela, którego pogoniła słodka „Aliszia”, każdy z panów ma coś do powiedzenia na temat swoich doświadczeń. Wniosek, jaki się nasuwa o płci pięknej, jest krótki i bolesny: „bo to złe kobiety były”. 
Testosteron jest dekonstrukcją mitu macho, a nie jego pochwalnym pomnikiem. Bohaterowie tej historii mocno napinają się w męskości, ale im silniej to czynią, tym bardziej odsłaniają miękkie podbrzusze. Bo w tej sztuce nie chodzi o pragnienie podporządkowania sobie kobiet, ale o dojmującą tęsknotę za ładem i miłością. Testosteron mówi po prostu, jak trudno być człowiekiem, kiedy jest się mężczyzną - mówi o tej sztuce Andrzej Saramonowicz, jej scenatrzysta i reżyser.
Obsada: KORNEL - Łukasz Węgrzynowski (gościnnie); ROBAL - Waldemar Cudzik; TYTUS, kelner - Adam Hutyra; JANIS  - Bartosz Kopeć; FISTACH, perkusista, znajomy panny młodej -  Maciej Półtorak; STAVROS  - Marek Ślosarski (gościnnie), TRETYN - Adam Machalica.
Fot. Piotr Dłubak / Materiały Teatru

Page generated in 0.0176 seconds.