Z ostatniej chwili

Epidemia przyspiesza - ponad 200 nowych przypadków w Częstochowie

2021-03-24 15:03:03 informacje
img

W Częstochowie liczba zakażonych w mieście od początku epidemii to ok. 11,5 tysiąca osób (stan na 24 marca), a liczba osób, których śmierć miała związek z Covid-19 przekroczyła 330. Ostatni dobowy raport mówi o 219 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w mieście – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.   

W całym kraju Covid-19 był powodem lub przyczynił się do śmierci już ok. 50,5 tys. osób, a liczba zdiagnozowanych przypadków koronawirusa przekroczyła 2,1 mln. 24 marca odnotowano najwyższy dobowy przyrost zakażeń w kraju od początku epidemii (niemal 30 tysięcy). Rząd zapowiada kolejne obostrzenia.

Trzecia fala epidemii, w której szczyt prawdopodobnie właśnie weszliśmy, z tzw. brytyjską mutacją koronawirusa (odpowiadającą już za 70% zakażeń w regionie), zbiera żniwo w postaci ciężkich zachorowań także w naszym mieście.

Według informacji uzyskiwanych przez Wydział Zdrowia Urzędu Miasta w częstochowskich szpitalach – tak jak w wielu innych miejscach Polski - brakuje już łóżek „covidowych” oraz miejsc na OIOM-ie. Miejski Szpital Zespolony ponownie przeorganizowuje pracę, aby wygospodarować kolejne łóżka i zapewnić ich obsługę.

Obecnie ponad połowa wyjazdów karetek Pogotowia Ratunkowego w regionie śląskim, który ponownie przoduje w kraju w liczbie zachorowań, to wyjazdy do chorych na koronawirusa  

W związku z sytuacją ponownie rośnie liczba zgonów rejestrowanych przez Urząd Stanu Cywilnego w Częstochowie. W lutym po raz pierwszy od kilku miesięcy ta liczba nie odbiegała od średniej z ostatnich lat, ale już wiadomo, że statystyki za marzec 2021 będą znowu niekorzystnie odbiegały od minionych lat.

Liczba osób zaszczepionych dotychczas w Częstochowie (według danych rządowych) pierwszą dawką szczepionki przeciwko Covid-19 - to ok. 31,6 tys.,  a drugą dawką - ok. 10 tys. osób nie daje na razie gwarancji naszego bezpieczeństwa w kontaktach z innymi. Trzeba też pamiętać, że przyjęcie szczepionki – zwłaszcza jej pierwszej dawki – nie daje 100% pewności uniknięcia zachorowania na koronawirusa.   

Grafika: fragment mapy zakażeń z podziałem na powiaty z 24 marca 2021 r. - z portalu gov.pl

 

Page generated in 0.0153 seconds.