Z ostatniej chwili

Euroscience Open Forum z udziałem Częstochowy

2022-07-18 11:04:18 informacje
img

Zastępca prezydenta Częstochowy Piotr Grzybowski jest jednym z panelistów na międzynarodowym spotkaniu Euroscience Open Forum. Forum odbywa się równolegle z konferencją w Europejskim Mieście Nauki 2022 – Lejdzie w Holandii.  


EuroScience Open Forum (EOSF)  jest europejskim hybrydowym (łączącym formułę stacjonarną i online) wydarzeniem podejmującym dialog na pograniczu nauki, technologii, polityki i społeczeństwa. Jako platforma wymiany doświadczeń i prezentacji osiągnięć badawczych, innowacji i technologicznego rozwoju przyciąga do miast-gospodarzy (tym razem są nim Katowice) naukowców, polityków, biznes i przedstawicieli mediów z całego świata. 

Obszary, które obejmuje debata, to m.in. zrównoważone środowisko, tożsamość kulturowa i transformacje społeczne, przestrzeń dla nauki, zdrowe społeczeństwo czy wolność nauki i jej społeczna odpowiedzialność. Odbywają się także sesje poświęcone szkołom doktorskim – w tym prawnym aspektom ich funkcjonowania w Polsce i modelom kształcenia.  

Na jednej z debat samorządowe władze naszego miasta reprezentował zastępca prezydenta Piotr Grzybowski, omawiając częstochowskie praktyki, doświadczenia i osiągnięcia w sferze współpracy miasta z wyższymi uczelniami oraz założenia i elementy miejskich programów „Akademicka Częstochowa” i „Teraz Lepsza Praca”.  
Katowickie spotkanie ma trzy motywy bądź hasła przewodnie – przekraczanie granic, naukę zaangażowaną oraz odporne społeczeństwa. W trakcie licznych paneli dyskusyjnych eksperci, naukowcy, komentatorzy próbują zaproponować swoje odpowiedzi na rozmaite intrygujące pytania: jak będzie wyglądała nauka przyszłości, w jaki sposób może być skutecznym elementem transformacji społeczeństwa, jak dbać o otwarty charakter nauki, jej zdolność przekraczania granic krajów, dyscyplin, społeczeństw, wreszcie jak powinna wyglądać społeczność badawcza przyszłości – jej wartości i postawy czy jak wpłynie sztuczna inteligencja (AI) i uczenie maszynowe na naukowców i praktyki badawcze. W kontekście trwającej w Ukrainie wojny agenda nie mogła pominąć i tego tematu – paneliści rozmawiają więc także o kwestii nauki wobec wojny i jej następstw.  Organizatorami tego wydania Forum są konsorcjum uczelni „Katowice – Miasto Nauki”, EuroScience oraz Miasto Katowice.   

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0169 seconds.