Z ostatniej chwili

Gratulacje dla Rakowa i wniosek do ministerstwa

2021-05-19 19:23:33 informacje
img

Władze Częstochowy pogratulowały klubowi Raków najlepszego sezonu w 100-letniej historii zwieńczonego tytułem wicemistrza Polski oraz zdobyciem piłkarskiego Pucharu Polski. Wniosek o dofinansowanie drugiego etapu przebudowy i rozbudowy Centrum Piłki Nożnej na stadionie Rakowa złożyło miasto w porozumieniu z klubem. Tymczasem trwają prace związane jeszcze z pierwszym etapem inwestycji, która zapewnia m.in. spełnienie wymogów licencyjnych PZPN na grę w Ekstraklasie - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 
- Nadrzędnym celem miasta i klubu było jak najszybsze przygotowanie stadionu Rakowa do takiego stanu, który pozwoli na otrzymanie zgody na grę w Ekstraklasie. Udało się to zrobić na ostatnie mecze sezonu, w którym Raków odniósł historyczne sukcesy. Piłkarzom, trenerowi, władzom i sponsorom klubu należą się wielkie gratulacje! - mówi prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk. – Inwestycja trwa jednak dalej i jej końcowy efekt będzie widoczny za jakiś czas. Myślimy już też o rozbudowie infrastruktury wokół stadionu i poprawie warunków szkolenia w ramach Centrum Piłki Nożnej, stąd kolejny wniosek do ministerialnego programu inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu.  
Trwająca obecnie inwestycja dotyczyła przebudowy murawy boiska głównego (podgrzewana płyta), trybun dla kibiców o pojemności 5510 miejsc - w tym dla niepełnosprawnych (z miejscami zadaszonymi dla minimum 1000 osób), a także budowy zaplecza socjalnego, budynku magazynowego, punktów kasowych i depozytowych dla trybun, instalacji niezbędnej infrastruktury sportowej oraz przebudowy istniejących dróg wraz z budową parkingów. Obecnie do ukończenia pozostały jeszcze m.in. montaż części trybun, uzupełnienie infrastruktury komunikacyjnej i zaplecza stadionu. Finał prac ma nastąpić latem tego roku. Sam stadion już wcześniej otrzymał częściowe pozwolenie, które umożliwiło rozegranie ostatnich meczów rundy wiosennej przy ul. Limanowskiego, zakończenie prac da oczywiście możliwość rozgrywania meczów Ekstraklasy z udziałem publiczności od kolejnego sezonu.
Obiekt ma realizować także oczekiwania w zakresie prowadzenia zajęć w ramach Szkoły Mistrzostwa Sportowego, spełniać stabilnie kryteria określone w Podręczniku Licencyjnym dla klubów Ekstraklasy oraz umożliwiać organizację imprez masowych. Koszt inwestycji to ponad 17,5 mln zł (nie licząc kosztów prac przygotowawczych oraz dodatkowych), w tym 10 mln zł ministerialnej dotacji. To jednak nie wszystko. 
Miasto – w uzgodnieniu z klubem i na podstawie przedstawionego przez RKS Raków zapotrzebowania - złożyło wniosek do Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu o dofinansowanie II etapu przebudowy i rozbudowy Centrum Piłki Nożnej w obrębie MSP Raków. Inicjatywa dotyczy m.in. wykonania zespołu podgrzewanych boisk treningowych z zapleczem i wyposażeniem, rozbudowy budynku klubowego o kolejną kondygnację, poprawy standardu budynków szkoleniowych oraz budowy zaplecza regeneracyjno-rehabilitacyjnego. Ma to zwiększyć możliwości szkoleniowe i dostęp do obiektu.
- Ten wniosek to na pewno coś, co pozwoli nam wykonać kolejny krok do przodu. Obecnie kwestia boisk treningowych to nasza bolączka i musimy mocno pracować, by ten problem rozwiązać. Również pozostałe elementy wniosku są dla nas niezwykle istotne. Rozbudowa zaplecza treningowego jest niezbędna, żeby nadal budować siłę zespołu, i w efekcie jeszcze bardziej cieszyć naszych kibiców – podkreśla prezes RKS Raków Wojciech Cygan.
Projekt ma kosztować 15 mln zł. Miasto i klub liczą na dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej w ramach programu wsparcia inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu w wysokości blisko 8,5 mln zł. Gdyby udało się uzyskać wsparcie, prace byłyby realizowane w latach 2022-2023.
- Mam nadzieję, że dla klubu kończy się pewien trudny okres, związany nie tylko z koniecznością dostosowania stadionu do wymagań Ekstraklasy, ale też z niemożnością rozgrywania meczów z udziałem publiczności z powodu pandemii. Dzięki temu planowanemu drugiemu etapowi możemy pójść dalej w poprawie stadionowej infrastruktury. My jako Rada Miasta będziemy wspierać tę inicjatywę w takim zakresie, jak tylko będzie to możliwe – deklaruje przewodniczący Rady Miasta Częstochowy Zbigniew Niesmaczny.
O założeniach dalszej przebudowy i rozbudowy częstochowskiego Centrum Piłki Nożnej poinformowano podczas briefingu prasowego na terenie stadionu. Uczestniczyli w nim: prezydent Krzysztof Matyjaszczyk, przewodniczący Rady Miasta Zbigniew Niesmaczny, prezes RKS Raków Wojciech Cygan oraz przewodniczący Rady Nadzorczej RKS Raków Maciej Kołodziejczyk.
Podczas spotkania władze miasta przekazały zarządowi RKS Raków pamiątkową tablicę z gratulacjami dla wszystkich związanych z klubem. Klub odwdzięczył się podziękowaniami za wsparcie miasta w sezonie zdobycia Pucharu i wicemistrzostwa Polski.
W czasie spotkania na nowej murawie stadionu Rakowa prezentowane było okazałe trofeum za zdobycie Pucharu Polski.
Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

 

Page generated in 0.0187 seconds.