Z ostatniej chwili

Harcmistrz, taternik i były żołnierz AK patronem szkoły na Mirowie

2022-10-25 11:23:26 informacje
img

20 października w Szkole Podstawowej nr 27 odbyła się uroczystość nadania imienia Zygmunta Łęskiego – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele przy ul. Rozdolnej. Następnie społeczność szkolna i inni zaproszeni goście udali się do sali gimnastycznej, gdzie odbyło się oficjalne przyjęcie sztandaru przez dyrektor placówki Sylwię Szczygłowską oraz uroczyste ślubowanie pierwszoklasistów. Uczennice i uczniowie przygotowali na ten szczególny dzień program artystyczny.

W uroczystości wzięli udział m.in.: prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk,   wiceprzewodniczący Rady Miasta Łukasz Kot, przewodniczący Komisji Edukacji Dariusz Kapinos, naczelnik Wydziału Edukacji Rafał Piotrowski, radne i radni miejscy, nauczyciele i uczniowie. Zaproszono również dzieci Patrona – Zbigniewa Łęskiego i Krystynę Łęską-Habrowską. 

O nadaniu imienia Zygmunta Łęskiego zdecydowała Rada Miasta 26 kwietnia. Z wnioskiem zwróciła się o to cała społeczność SP nr 27. Placówka do wyboru patrona podeszła w sposób demokratyczny – przeprowadzono głosowanie, proponując trzy kandydatury. Wzięło w nim udział ponad 300 osób, uczennic, uczniów, pracowników szkoły, rodziców oraz mieszkańców dzielnicy Mirów. 

Zygmunt Łęski (1923–2004), harcerz Szarych Szeregów, żołnierz Armii Krajowej, nauczyciel i wychowawca młodzieży, radny miasta Częstochowy uczył się w II Państwowym Gimnazjum im. R. Traugutta. Od połowy lat 30. należał do harcerstwa; w 1936 był zastępowym 11 Zagłębiowskiej Drużyny Harcerskiej im. S. Czarnieckiego. W 1939 został członkiem Szarych Szeregów. Brał udział w rozbrajaniu Niemców, akcjach „małego sabotażu”: niszczeniu telefonicznych linii międzymiastowych i kinowych gablot. Jako łącznik przewoził produkowane radioodbiorniki. Po wojnie działał także w Polskim Towarzystwie Turystyczno-Krajoznawczym (PTTK), był przewodnikiem turystycznym, przewodniczył Komisji Młodzieżowej PTTK oraz Komisji Turystyki Górskiej i Turystyki Pieszej. Kierował też Szkolnym Miejskim Ośrodkiem Krajoznawczo-Turystycznym przy Inspektoracie Oświaty w Częstochowie, a w 1976 został wizytatorem ds. turystyki w Kuratorium Oświaty i Wychowania. W 1989 brał udział w pracach Komitetu Obywatelskiego podczas wyborów do parlamentu. Był członkiem Ligi Miejskiej oraz Światowego Związku Żołnierzy AK, należał też do harcerskiego Kręgu Instruktorskiego im. J. Wyżykowskiego w Częstochowie.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0168 seconds.