Z ostatniej chwili

Inauguracja 79. sezonu artystycznego w Filharmonii

2023-09-22 10:40:50 informacje
img

Koncert otwarcia nowego sezonu artystycznego Filharmonii Częstochowskiej odbędzie się dziś, w piątek 22 września, początek o godz. 19.00. Zabrzmi głównie muzyka Maurice’a Ravela – znane „Bolero”, ale i ,,Koncert fortepianowy G-dur”, który zagra singapurska pianistka Lily Phee – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

„Bolero” to najsłynniejszy utwór Ravela, napisany do widowiska baletowego rosyjskiej choreografki Bronisławy Niżyńskiej. W przedstawieniu młoda Hiszpanka tańczy na stole w gospodzie – siedzący przy winie chłopi z początku ją ignorują, lecz potem dają się uwieść coraz większej ekspresji tancerki i urzeczeni stają wokół. Premiera widowiska odbyła się w Operze Paryskiej w listopadzie 1928 r. Od tego czasu „Bolero” było wielokrotnie wystawiane na całym świecie, również w Polsce. 

Jako kompozycja oderwana od choreografii „Bolero” początkowo miało u publiczności mocno „pod górkę” – zżymano się na monotonię utworu, bazującego na stosunkowo prostym motywie stopniowo przetwarzanym przez kolejne sekcje orkiestry. W finale bierze udział 26 instrumentów – utwór jest często przywoływany jako poglądowa lekcja doboru i sposobu użycia poszczególnych instrumentów do realizacji zamysłu muzycznego, a więc instrumentacji. 

Na inauguracji zabrzmi jednak nie tylko ta najsłynniejsza kompozycja francuskiego impresjonisty. W programie także „Koncert fortepianowy G-dur” (określany przez samego Ravela jako utwór mający nade wszystko bawić), a także „Le Tombeau de Couperin” (suita fortepianowa poświęcona poległym w I wojnie światowej towarzyszom broni kompozytora) oraz „Alborada del gracioso” (krótki utwór na orkiestrę, podobnie jak „Bolero” pierwotnie stworzony na potrzeby baletu). 

Muzykę Ravela uzupełni jeszcze niedługa, acz bardzo popularna kompozycja innego Francuza –  „Pavana op. 50” Gabriela Fauré. 

Przy fortepianie zasiądzie singapurska pianistka Lily Phee – zdobywczynią wysokich nagród na międzynarodowych konkursach pianistycznych, azjatyckich i europejskich. W Europie pierwsze nagrody przypadły jej na Letnim Festiwalu Muzycznym im. Isaaca Albéniza w Camprodon w Hiszpanii oraz Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Recondite Armonie III w Grosseto we Włoszech. Pianistka ma za sobą liczne kursy mistrzowskie. 

Z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej Lily Phee wystąpi w ramach konkursu „Gram z Orkiestrą 2022” Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, na której pianistka obecnie studiuje.  Dyrygować będzie Adam Klocek. 

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0165 seconds.