Z ostatniej chwili

Intensywny kulturalnie koniec wakacji

2023-08-23 11:47:28 informacje
img

Dni Częstochowy, Festiwal Kolorów i Summer Chill to plenerowe atrakcje finału wakacji w Częstochowie. W piątek koncerty na Północy, gdzie zagrają m.in. Enej i Blue Cafe, a w niedzielę Festiwal Kolorów w parku Lisiniec. Opowiedzieli o nich organizatorzy podczas konferencji prasowej na pl. Biegańskiego – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

– Wróciliśmy tego lata do muzycznych prezentacji w cyklu „Aleje tu się dzieje” oraz „Z kulturą na Stary Rynek”, ale przed nami jeszcze plenerowe imprezy na finał wakacji w ramach 31. Dni Częstochowy oraz święta częstochowskiej młodzieży Summer Chill, na które serdecznie zapraszam – mówi prezydent miasta Krzysztof Matyjaszczyk. – Jestem pewien, że zarówno w czasie święta miasta, jak i tydzień później na imprezie współorganizowanej przez Młodzieżową Radę Miasta będzie dużo pozytywnej energii i dobrej zabawy. 

– Zależy nam, by promować fajne miejsca w Częstochowie, dlatego imprezy w sezonie letnim odbywają się w parku Lisiniec, na Północy, na Starym Rynku i na pl. Biegańskiego. Teraz zapraszamy na Dni Częstochowy – niech będzie to nasze wspólne święto – uzupełnia zastępca prezydenta Jarosław Marszałek. 

W piątek 25 sierpnia koncerty „Lato na MAXXa” na skwerze za pętlą tramwajową w dzielnicy Północ z gwiazdami wieczoru, czyli grupami Enej i Blue Cafe, w sobotę (26 sierpnia) prezentacje pojazdów zabytkowych na Promenadzie Niemena oraz koncert na Starym Rynku, w niedzielę 27 sierpnia –Festiwal Kolorów w parku Lisiniec oraz uroczysty koncert w Filharmonii, połączony z wręczaniem nagród w dziedzinie kultury. Tak mniej więcej wygląda „rozkład jazdy” 31. Dni Częstochowy, o którym mówił w czasie spotkania promującego imprezy końca wakacji Robert Jasiak – naczelnik Wydziału Kultury i Sportu Urzędu Miasta Częstochowy. 

Julia Gąsiorek ze Stowarzyszenia Festiwal Kolorów zapowiedziała udział w Festiwalu Kolorów m.in. piosenkarza i rapera znanego jako Ronnie Ferrari, a Natalia Socha i Kacper Ciszewski z Młodzieżowej Rady Miasta pochwalili się gwiazdą Summer Chill (1-2 września w parku Lisiniec) – będzie to raper Kinny Zimmer.


Poniżej szersze informacje o imprezach.

 

PROGRAM DNI CZĘSTOCHOWY 2023

 

25 sierpnia (piątek) 

Plac za pętlą tramwajową w dzielnicy Północ

16.00 – Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród w konkursach: 

„Najładniejsza działka Rodzinnych Ogródków Działkowych 2023”, 

„Najładniej ukwiecony balkon 2023”, 

wręczenie nagród ROD

„Lato na MAXXa”

17.00 – Słońcem Opętani

17.50 – Muzyczni Astronauci

19.00 – Enej
20.30 – Blue Café

 

26 sierpnia (sobota)

Promenada im. Czesława Niemena

15.00 – Mistrzostwa Polski Pojazdów Zabytkowych – Pokaz Elegancji 


Stary Rynek

18.00 – Z Kulturą na Stary Rynek –koncert zespołu Tyka

 

Klasztor oo. Paulinów na Jasnej Górze 

19.00 – Msza święta w intencji miasta i mieszkańców Częstochowy

 

27 sierpnia (niedziela)

Park Wypoczynkowy „Lisiniec”

15.00 - Festiwal Kolorów 

To cykliczna już m.in. w Częstochowie impreza, której elementem są wyrzuty w górę przez tysiące ludzi kolorów holi, które tworzą wielką barwną chmurę. Uczestnicy tańczą, śpiewają i bawią się, rzucając proszki w powietrze. 

Festiwal Kolorów to także strefa food trucków i występy didżejskie. W tym roku muzyczną gwiazdą imprezy będzie Ronnie Ferrari. 

Głównym sponsorem tegorocznej imprezy jest firma Mini Melts (lodowe kulki schłodzone ciekłym azotem).


Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana 

18.00 – Wręczenie nagród Miasta Częstochowy w dziedzinie kultury i wyróżnienia Mecenas Kultury oraz koncert: „Słynne Chóry Operowe” Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej Chór Filharmonii Częstochowskiej „Collegium Cantorum”, Adam Klocek – dyrygent, prowadzenie.

 

FESTIWAL SUMMER CHILL 2023

Na 1 i 2 września (piątek i sobotę) zaplanowano czwartą edycję święta częstochowskiej młodzieży, czyli Festiwal Summer Chill. Impreza na finał wakacji odbędzie się w Parku Wypoczynkowym Lisiniec. 

Główną gwiazdą muzyczną, która wystąpi pierwszego dnia, będzie Kinny Zimmer. Gościem specjalnym będzie Sarius. Wstęp na festiwal jest bezpłatny. 

Zaplanowano koncerty na dużej i małej scenie. Festiwalowi będzie towarzyszyła zabawa w wielkim wesołym miasteczku. Nie zabraknie iluminacji świetlnych. Każdy będzie miał możliwość skorzystania z szerokiej oferty gastronomicznej dzięki food truckom z całej Polski. 

Summer Chill to impreza, którą młodzi ludzie organizują dla swoich rówieśników. Pomysłodawcą festiwalu jest Młodzieżowa Rada Miasta, która współorganizuje go w tym roku z Częstochowską Organizacją Turystyczną. 

Tegoroczną główną gwiazdą będzie KINNY ZIMMER – polski raper, autor tekstów, który współpracował z grupą SB MAFIJA, KIZO czy Quebonafide. To jedno z hip-hopowych odkryć 2021 r. Przełomowym momentem jego kariery było dołączenie do akcji SBM Starter oraz kawałek „Rozmazana kreska”, który szybko urósł do rangi hitu, trafiając na 1. miejsce najpopularniejszych utworów w Polsce na Spotify oraz znalazł się na światowej liście Viral 50 w tym samym serwisie streamingowym. Dołączył do SBM Label, a następnie pojawił się utworach powstałych podczas „Hotelu Maffija 2”. Jednym z takich kawałków jest „Lawenda”, która przekroczyła niedawno próg 60 mln wyświetleń. Kolejnym etapem jego kariery było wydanie „LETNISKA”, debiutanckiego krążka, który już w dniu premiery pokrył się złotem, w weekend po wydaniu trafił na listę najlepszych światowych premier, a w pierwszym tygodniu był najczęściej słuchaną polską płytą w Spotify.

* SARIUS to częstochowski raper, debiutujący w ramach Asfalt Records. Był naszą Twarzą Przyszłości (w ramach miejskiego projektu z okazji 800-lecia Częstochowy).

Page generated in 0.0164 seconds.