Z ostatniej chwili

Jak poznać wysokość przyszłej emerytury

2021-09-03 14:48:58 informacje
img

Wiele osób, bliskich wieku emerytalnego niejednokrotnie zadają sobie pytanie o wysokość swojego przyszłego świadczenia. Czy otrzymana kwota będzie wystarczała na ich „emeryckie” życie? Czy może lepiej popracować dłużej, żeby potem dostawać więcej? Przyszli emeryci, zanim podejmą decyzję o zakończeniu aktywności zawodowej, mogą sprawdzić jej wysokość.  

- Kwotę swojej przyszłej emerytury można poznać bardzo łatwo. Wystarczy skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który znajduje się na stronie internetowej ZUS lub na swoim profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, można też skorzystać z pomocy doradcy emerytalnego, który jest dostępny w każdej placówce ZUS – mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie śląskim. 

Doradca emerytalny wyliczy i podpowie

Rozmowa z doradcą może się odbyć na miejscu w urzędzie, ale taką konsultację można przeprowadzić zdalnie, bez wychodzenia z domu, korzystając z e-wizyty. - Niezależnie, czy z naszym ekspertem będziemy rozmawiać online z domu czy na miejscu w placówce ZUS, ważne, aby podczas tego spotkania mieć przy sobie dokument tożsamości. Doradca na podstawie danych z konta ubezpieczonego wyliczy prognozowaną emeryturę. Ponadto, poza symulacją wysokości świadczenia, podpowie, kiedy najkorzystniej na nie przejść, sprawdzi też, czy klient ma już wyliczony kapitał początkowy, który jest ważnym czynnikiem wpływającym na wysokość przyszłej emerytury – dodaje rzeczniczka.

Wysokość przyszłej emerytury na PUE ZUS

Kwotę swoje przyszłej emerytury można także poznać, wczytując się w „Informację o Stanie Konta Ubezpieczonego”, którą Zakład Ubezpieczeń Społecznych co roku udostępnia każdemu ubezpieczonemu na profilu PUE ZUS. W tym elektronicznym zestawieniu znajduje się wysokość prognozowanej emerytury na moment osiągnięcia wieku emerytalnego, czyli 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat u mężczyzn. – Natomiast dla osób, które przekroczyły wiek emerytalny, ale nie mają jeszcze ustalonej emerytury, prognozowana wartość emerytury została ustalona zarówno dla rzeczywistego wieku, jak też dla kolejnych pięciu lat – dodaje Kopczyńska. 

Dlatego jeśli ktoś nie ma jeszcze swojego profilu na PUE ZUS, warto go założyć, dzięki temu wiele spraw w instytucji można załatwić zdalnie, bez konieczności wizyty w ZUS.  

Skorzystaj z kalkulatora emerytalnego

Kwotę przyszłej emerytury każdy może obliczyć sam. Na stronie www.zus.pl jest dostępny kalkulator emerytalny i po wprowadzeniu niezbędnych danych, wyliczy nam hipotetyczną emeryturę. Podobny kalkulator znajduje się na profilu PUE, ale tam już większość danych do wyliczenia przyszłego świadczenia pobierana jest z systemu ZUS, z indywidualnego konta każdego ubezpieczonego. 

Wniosek do ZUS

Jeżeli ktoś zbliżył się do wieku emerytalnego, może złożyć wniosek o emeryturę. Taki wniosek można złożyć nie wcześniej niż na miesiąc przed osiągnięciem wieku emerytalnego. ZUS emeryturę obliczy i przyzna, jednak nie rozpocznie jej wypłacania. Prawo do emerytury bowiem to nie to samo, co prawo do jej wypłaty, ponieważ można złożyć wniosek o przyznanie emerytury i dalej pracować. ZUS wypłaci świadczenie dopiero po dostarczeniu przez klienta świadectwa pracy potwierdzającego rozwiązanie stosunku pracy, w którym pozostawał bezpośrednio przed nabyciem prawa do emerytury.

Dłuższa praca się opłaca

- System emerytalny w naszym kraju opiera się na prostej zasadzie: im dłużej pracujemy, tym wyższa będzie emerytura. Dzięki dłuższej pracy gromadzimy więcej środków na indywidualnym koncie emerytalnym i krótsza jest prognozowana średnia naszego życia, brana pod uwagę, gdy już zdecydujemy się przejść na emeryturę. Te wszystkie składniki są bardzo ważne, bo emeryturę wyliczamy, dzieląc sumę zwaloryzowanych składek i kapitału początkowego przez statystyczną średnią dalszą długość życia w momencie przejścia na emeryturę – wyjaśnia rzeczniczka. 

W województwie śląskim najwyższa emerytura to 17,7 tys. zł. Otrzymuje ją klient Oddziału ZUS w Chorzowie. Wniosek o emeryturę złożył w wieku 77 lat i 6 miesięcy, jego staż pracy to prawie 57 lat okresów składkowych i nieskładkowych. To pokazuje, że dłuższa praca się opłaca. Każdy rok pracy przepracowany po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego to wyższa emerytura o około 8 proc.  Najwyższa emerytura wypłacana przez zabrzański Oddział ZUS to ponad 14,1 tys. zł. Otrzymuje ją mężczyzna, który na emeryturę przeszedł w wieku blisko 75 lat.

Page generated in 0.0181 seconds.