Z ostatniej chwili

Jakim powietrzem oddychamy w sezonie grzewczym?

2022-12-05 11:01:42 informacje
img

Odpowiedź na to pytanie przynosi kampania Polskiego Alarmu Smogowego, związana z instalacją tzw. mobilnych płuc w wielu lokalizacjach Polski. Stanęły też w Częstochowie - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

W tym sezonie grzewczym instalacja zostanie ustawiona w 63 lokalizacjach w 9 województwach. Na tej trasie znalazła się również Częstochowa, dzięki staraniom Częstochowskiego Alarmu Smogowego oraz przy wsparciu SARP o. Częstochowa, Kłobuckiego Alarmu Smogowego i innych organizacji.

W Dniu Czystego Powietrza Polski Alarm Smogowy rozpoczął czwartą edycję kampanii „Zobacz, czym oddychasz. Zmień to”. W tej akcji wykorzystane będzie aż 7 instalacji. Tegoroczna kampania jest realizowana we współpracy ze Stowarzyszeniem Program Czysta Polska.

Mobilne płuca można było już zobaczyć w Wejherowie na Pomorzu, Kcyni – Kujawsko-Pomorskie, Otwocku na Mazowszu, Strzelinie na Dolnym Śląsku, Nowym Targu na Podhalu oraz Rybniku i Czerwionce-Leszczynach w województwie śląskim.

W Częstochowie - za zgodą Urzędu Miasta - platformę zainstalowano na placu Rady Europy. Instalację zasilania uruchomił Tauron.

Model ludzkich płuc „oddycha”, pochłaniając zanieczyszczenia powietrza, które osiadają na białej materii pokrywającej instalację. Bada powietrze przez dwa tygodnie. Instalacja pokrywa się pyłem i - zależnie od poziomu zanieczyszczenia powietrza - przybiera grafitowy, a nawet czarny kolor.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0181 seconds.