Z ostatniej chwili

Kilka porad od policjantów na sezon motocyklowy

2023-04-24 13:47:14 informacje
img

Z pierwszymi dniami wiosny rozpoczął się sezon motocyklowy. Dla tych, którzy stawiają pierwsze kroki, jak i dla doświadczonych motocyklistów policjanci przygotowali kilka porad.

Jak co roku z pierwszymi ciepłymi, wiosennymi dniami na naszych drogach pojawiło się więcej motocyklistów. Policjanci zauważają jednak, że nie wszyscy z użytkowników jednośladów mają odpowiednie umiejętności i wyobraźnię, konieczną podczas użytkowania swoich maszyn.

Należy pamiętać, że skutki wypadku na motocyklu są poważniejsze niż wypadku samochodowego. Kierujący jednośladem nie jest chroniony karoserią pojazdu, pasami bezpieczeństwa czy poduszką powietrzną.

A więc:

- przestrzegaj obowiązujących przepisów ruchu drogowego, zwłaszcza dotyczących dozwolonej prędkości,

- dbaj o stan techniczny swojego motocykla,

- kierując motocyklem, pamiętaj o odpowiednim ubiorze, który ochroni przed ewentualnymi urazami podczas zdarzenia drogowego, kask, kurtka motocyklowa, buty, rękawice do podstawa,

- dbaj o swoją kondycję, stan psychofizyczny,

- zaplanuj trasę,

- od momentu rozpoczęcia jazdy koncentruj się wyłącznie na bezpiecznej jeździe i sytuacji na drodze,

- zachowaj odstęp od innych pojazdów, gdyż droga hamowania motocykla jest dłuższa niż samochodu, szczególnie na śliskiej nawierzchni,

- zawsze wcześnie i wyraźnie sygnalizuj zamiar wykonania manewru skrętu czy też zmiany pasa ruchu,

- obserwuj zachowanie innych kierowców, zwłaszcza zmieniających pas ruchu, wjeżdżających na skrzyżowanie czy na jezdnię z drogi podporządkowanej – w takich sytuacjach często błędnie oceniają oni prędkość nadjeżdżającego motocykla (wynika to z małych gabarytów zbliżającego się obiektu) i wymuszają pierwszeństwo,

- sprawne i czyste światła, odblaskowe szelki motocyklowe lub kamizelka poprawiają widoczność motocyklisty w dzień i w nocy.

Pamiętajmy, że droga jest dla wszystkich. Korzystając z niej mamy swoje prawa, jak też obowiązki, których należy przestrzegać.

Wzajemny szacunek i respektowanie praw innych uczestników ruchu pomoże dotrzeć jednośladem bezpiecznie do celu.

Page generated in 0.0158 seconds.