Z ostatniej chwili

Klienci polubili rozmowy online z ZUS. Coraz więcej e-wizyt w Śląskiem

2021-05-16 21:21:19 informacje
img

Pandemia wprowadziła w wielu dziedzinach życia różne ograniczenia, ale z drugiej strony spowodowała, że zaczęliśmy się otwierać na nowe technologie. Jednym z takich udogodnień było wprowadzenie przez ZUS e-wizyt. Klienci chętnie z nich korzystają. W województwie śląskim eksperci ZUS przeprowadzili aż 9,5 tys. rozmów wideo z klientami. 
E-wizyta była dostępna we wszystkich oddziałach ZUS od listopada ubiegłego roku. W całym kraju skorzystało z niej ponad 65 tys. osób. Najwięcej osób na rozmowę online zgłosiło się do warszawskich placówek ZUS, a następnie w Gdańsku, Krakowie i w oddziałach w Poznaniu. Takich e-wizyt odbyło się tam średnio ponad 3 tys. Natomiast w województwie śląskim każdy z 6 oddziałów ZUS przeprowadził około 1,5 tys. e-wizyt.
Zainteresowanie usługą stale rośnie. Codziennie spotkanie online rezerwuje niemal 1000 osób. Dzięki takim rozmowom wideo klient może załatwić swoje sprawy w zaciszu domowym, bez osobistej wizyty w urzędzie. Może to zrobić nawet wówczas, gdy jest na urlopie za granicą albo został objęty kwarantanną. 
- Do pierwszych dni maja na spotkanie online umówiono ponad 111,5 e-wizyt, jednak około 30 tys. rezerwacji zostało niezrealizowanych, czyli zamawiający nie nawiązał kontaktu z naszym ekspertem ani też nie odwołał e-wizyty. Stąd też nasza prośba do klientów:  jeśli wiedzą, że nie mogą skorzystać z umówionej wizyty, to prosimy o jej odwołanie. Wystarczy wówczas kliknąć w link „Zrezygnuj z e-wizyty”, który znajduje się w wiadomości potwierdzającej rejestrację. Dzięki temu na rozmowę będzie mógł się umówić ktoś inny, kto potrzebuje informacji czy porady eksperta ZUS. Jeśli termin e-wizyty nie zostanie odwołany, będzie cały czas zarezerwowany i nikt nie skorzysta z e-wizyty  - informuje Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa śląskiego.
* Klienci chwalą usługę
Dużą popularnością wideorozmowy cieszą się wśród zainteresowanych emeryturami czy rentami, ale też przedsiębiorców. Jak mówią, to świetne rozwiązanie, pozwala zaoszczędzić sporo czasu. 
- Kilkakrotnie korzystałam z rozmowy wideo z ekspertem ZUS, zarówno jako prowadząca firmę, jak i jako pełnomocnik swych klientów. E-wizytę umawiałam również swojej mamie zainteresowanej przejściem na emeryturę. Muszę przyznać, że  to bardzo wygodna, przystępna i szybka forma kontaktu z ZUS - mówi księgowa Joanna Juraszczyk z Biura Rachunkowego w Rybniku.
* Online najczęściej o emeryturach i rentach
Najwięcej pytań, zarówno w skali kraju, jak i naszego województwa dotyczy emerytur i rent. Łączna liczba przeprowadzonych w tym temacie rozmów we wszystkich placówkach ZUS to niemal 20,2 tys. - w tym 939 dotyczyło świadczeń międzynarodowych. W związku z pandemią i wprowadzanymi rozwiązaniami w ramach Tarczy Antykryzysowej dużym zainteresowaniem cieszyły się również kwestie związane z prowadzeniem firmy. Z e-wizyty skorzystało ponad 17,2 tys. przedsiębiorców. Blisko 15,4 tys. osób dzięki wideorozmowie wyjaśniło kwestie związane z wypłatą zasiłków. W czasie pandemii rośnie też zainteresowanie Platformą Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Eksperci potwierdzili profil PUE podczas e-wizyt już dla 10,2 tys. osób.
Jak umówić e-wizytę
Umawianie wideorozmowy jest bardzo proste, wystarczy wejść na stronę internetową ZUS i odszukać zakładkę e-wizyta. Do połączenia się z ekspertami wystarczy mieć sprzęt z dostępem do internetu, czyli smartfon, tablet czy komputer dodatkowo wyposażony w kamerkę i mikrofon. Rozmowę umawiamy w dogodnym dla siebie dniu i godzinie. Pierwszą rozmowę na każdy dzień roboczy można zamówić na godz. 9.00, a ostatnią na 14.05. Podczas rezerwacji podajemy swoje dane: imię, nazwisko, numer telefonu, adres e-mail, kod pocztowy miejsca zamieszkania. Należy wybrać również obszar merytoryczny e-wizyty, czyli: zasiłki, emerytury i renty, firmy i pracujący, założenie profilu PUE.
* Nagroda dla ZUS
Za wdrożenie e-wizyty Zakład otrzymał prestiżowe wyróżnienie European Quality Certificate 2020. To dowód uznania dla najlepszych pod względem jakości rozwiązań na rynku.

Page generated in 0.0154 seconds.