Z ostatniej chwili

Koncert z publicznością

2021-05-21 11:17:14 informacje
img

Koncert z publicznością na sali, dziś już, w piątek 21 maja odbędzie się w Filharmonii Częstochowskiej. Początek o godz. 19.00. Zatytułowano go „Dokończona/Niedokończona”, gdyż złożą się na jego program dwie symfonie: „Wielka” Mozartowska – jej pierwszej części mogliśmy słuchać w wykonaniu naszych muzyków online w czasie lockdownu – oraz VIII Symfonia h-moll Franza Schuberta, znana jako „Niedokończona”, choć zdaniem wielu całkowicie kompletna…  - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Pierwsza część Symfonii g-moll KV 550 Mozarta – nagrana przez muzyków Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej w ich domach – miała premierę na kanale YouTube Filharmonii 30 kwietnia zeszłego roku i była pierwszym „pandemicznym klipem” Filharmonii, powstałym w odpowiedzi na niemożność grania koncertów dla publiczności oraz odbywania prób poza domem. Do dziś to wykonanie miało blisko 4500 odsłon.
Przez ponad rok w serwisie YouTube Filharmonia opublikowała niemal 30 nagrań koncertowych, a teraz może wreszcie zaprosić do swojej sali koncertowej na Mozartowską „Wielką” – dokończyć ją już na żywo, na galowo, z udziałem melomanek i melomanów.
„Wielka” będzie połączona podczas jednego wieczoru z inną słynną symfonią, z nazwy i formy „niedokończoną”. VIII Symfonia h-moll Franza Schuberta składa się dwóch części, a powód, dla którego kompozytor nie dopisał pozostałych dwóch, nie jest znany. Na pewno prac nie przerwała śmierć twórcy (jak w przypadku „Kunst der Fuge” Bacha czy „Requiem” Mozarta). Powstało wiele autorskich rekonstrukcji dwóch ostatnich części – żadna jednak nie uzyskała pełnej aprobaty wykonawców i słuchaczy, dlatego w salach koncertowych jest wykonywana zwykle dwuczęściowa wersja oryginalna. Dla wielu jest to dzieło skończone. Już Brahms – dyrygujący „Niedokończoną” – uważał ją za utwór kompletny, twierdząc, że „jeżeli wszystkie dzieła byłyby tak skończone jak to, (…) żylibyśmy w prawdziwym raju muzycznym”.
Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Częstochowskiej poprowadzi Adam Klocek.
Ceny biletów to 40 zł (normalny), 35 zł (ulgowy), 20 zł (UTW) – do nabycia w kasie i na stronie https://www.filharmonia.com.pl/

Fot. Agnieszka Małasiewicz

 

Page generated in 0.0149 seconds.