Z ostatniej chwili

Koniec z „jazdą na zderzaku”

2021-06-01 11:36:38 informacje
img

Oprócz regulacji dotycznych pieszych, którym w określonych sytuacjach zabrania się korzystania m.in. ze smartfonów, od 1 czerwca wprowadzono również nowe przepisy w ruchu pojazdów. Określono minimalne odstępy, które kierujący będą musieli zachować pomiędzy sobą, jadąc tym samym pasem na autostradzie lub drodze ekspresowej - informuje Policja.
W treści dokumentu pojawił się przepis (art. 19 ust 3a), który mówi, że kierujący, który porusza się autostradą lub drogą ekspresową, ma obowiązek zachować minimalny odstęp między poprzedzającym go pojazdem jadącym tym samym pasem. Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Oznacza to, że kierowca, który jedzie autostradą z prędkością 140 km/h, powinien zachować przynajmniej 70 metrów odstępu między pojazdem, który jedzie przed nim tym samym pasem. Co ważne, przepisu tego nie stosuje się podczas wyprzedzania.
Niedostosowanie prędkości, a co za tym idzie, i odległości pomiędzy pojazdami jadącymi w tym samym kierunku, to przyczyna wielu zdarzeń drogowych. Od początku 2019 r. na śląskich drogach takie zachowania przyczyniły się do zaistnienia 39 wypadków drogowych i 1263 kolizji. Nic nie zastąpi uwagi i koncentracji, nieodzownej, bo na drodze wszystko dzieje się bardzo szybko. Musimy pamiętać, że praw fizyki oszukać się nie da i żaden pojazd nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu. Bądźmy uważni na drodze. 

Page generated in 0.017 seconds.