Z ostatniej chwili

Kwiaty pod pomnikiem Marszałka

2021-03-19 17:02:33 informacje
img

Rocznicę imienin Józefa Piłsudskiego Częstochowa upamiętniła 19 marca na pl. Biegańskiego. Zwyczajowo w uroczystości bierze udział także m.in. młodzież klas mundurowych czy środowiska kombatantów, w tym roku, w warunkach pandemii i reżimu sanitarnego, nie było to możliwe – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.      

O godz. 11.00 przed pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego kwiaty złożyli przedstawiciele samorządowych władz Częstochowy – zastępca prezydenta Ryszard Stefaniak wraz z przewodniczącym Rady Miasta Zbigniewem Niesmacznym. Obecni byli też częstochowscy parlamentarzyści – poseł Zdzisław Wolski oraz senator Wojciech Konieczny. Wiązanki zostały złożone w asyście Straży Miejskiej.  

19 marca – dzień imienin Józefa Piłsudskiego – w okresie II Rzeczpospolitej fetowano z ogromnym rozmachem. Uroczystości dorównywały takim świętom państwowym jak 3 maja, 15 sierpnia czy 11 listopada, a obok władz i wojska brały w nich udział tłumy zwykłych ludzi.

Jak można wyczytać na stronie jpilsudski.org, imieniny Piłsudskiego świętowano już podczas I wojny światowej i walk legionowych, a po odzyskaniu niepodległości zwyczaj ten kontynuowano – do przewrotu majowego w 1926 r. skromniej i lokalnie, w formie życzeń składanych przez delegacje solenizantowi w Sulejówku. Po przewrocie majowym dzień ten zaczęto obchodzić niemal jak oficjalne święto państwowe. Obchody trwały dwa dni bądź dłużej, a ich przebieg wyglądał podobnie w całej Polsce – 18 marca dekorowano i oświetlano budynki; przez ulice maszerowały orkiestry wojskowe „na galowo”. Kolejnego dnia odbywały się: msza święta, defilada, odczyty, akademie, przedstawienia. Największym rozmachem cechowały się – rzecz jasna – imieniny Marszałka w Warszawie, ale niewiele ustępowały im te w Krakowie. W organizację włączały się organizacje społeczne – szczególnie piłsudczykowsko-niepodległościowe, jak Związek Legionistów Polskich i Związek Strzelecki.

Śmierć Marszałka nie przerwała zwyczaju obchodów – w latach 1936-1939 łączono je z imieninami jego następcy na stanowisku Generalnego Inspektora Sił Zbrojnych, marszałka Edwarda Śmigłego-Rydza.

Imieniny Piłsudskiego były najbardziej spektakularnym świadectwem kultu otaczającego jego postać w międzywojniu. Pamiętano o nich nawet podczas szczególnych, dramatycznych okoliczności podczas II wojny światowej – w 1940 roku uczcili je przebywający w sowieckiej niewoli oficerowie czy żołnierze majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. W III RP – po okresie odejścia od tych uroczystości w Polsce Ludowej – tradycja imienin Piłsudskiego stopniowo się odradza.

W Częstochowie obchodom w ostatnich latach przed pomnikiem na pl. Biegańskiego towarzyszyły m.in. występy młodzieży czy przygotowane przez Związek Piłsudczyków RP odczyty i prelekcje na temat różnych wątków działalności Marszałka, w tym jego pobytów w naszym mieście.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0157 seconds.