Z ostatniej chwili

Lipcowe pielgrzymki

2022-07-01 11:11:13 informacje
img

Na lipiec zgłoszono 45 pielgrzymek, które będą przechodzić lub przejeżdżać przez Częstochowę w drodze na Jasną Górę. Łącznie do naszego miasta przyjdzie w nich,  przybiegnie, przyjedzie na rowerze, rolkach lub koniach ponad 7,7 tys. osób – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Największej liczby pielgrzymów możemy spodziewać się 15 lipca, wtedy do miasta wejdzie m.in. pielgrzymka z Poznania (licząca ponad 1300 osób) oraz z Przemyśla (1000 osób). Dużej grupy pątników spodziewamy się także 31 lipca kiedy przybędą grupy z Czerwiennego, Bachledówki (ok. 1200 osób) z Bydgoszczy (500).

W lipcu pojawią się w Częstochowie także m.in. większe piesze grupy z Ostrowa Wielkopolskiego, Pszczyny, Tarnowskich Gór, Piekar Śląskich, Kalwarii Zebrzydowskiej, Trzemeśni, Wadowic, Łodzi, Krakowa, Gorzkowic, Świerklan, Lubomii, Miasteczka Śląskiego czy Czeskiego Cieszyna.

Oprócz pieszych pielgrzymek spodziewana jest w lipcu także pielgrzymka biegowa z Kalisza, konna z Dąbrówki Kościelnej, rolkowa z Wrocławia, a ponadto kilka pielgrzymek rowerowych – z Opola, Koszalina, Strzelec Krajeńskich, Gdańska, Kamienia Pomorskiego, Łasku, Falkowic czy Lubojni.

Powyższa zapowiedź i statystyka lipcowych pielgrzymek obejmuje tylko grupy zorganizowane, które zgłosiły zamiar wejścia do Częstochowy (z reguły wraz z potrzebą zabezpieczenia przejścia przez służby miejskie określoną trasą) i o których informacje ma Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta. Nie obejmuje ona pielgrzymów indywidualnych, a także pielgrzymek i grup zorganizowanych przybywających do Częstochowy samochodami prywatnymi, autokarami czy pociągami.

Dla porównania dodajmy, że w czerwcu liczebność grup wchodzących na Jasną Górę sięgnęła niespełna 2 tysięcy, a na sierpień dotychczas zgłoszono pielgrzymki liczące łącznie ok. 37 tysięcy osób (ta liczba ulegnie jeszcze zmianie).

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0161 seconds.