Z ostatniej chwili

Lwowska grafika przeciw wojnie - wernisaż z koncertem

2022-08-24 11:27:34 informacje
img

Otwarciu wystawy kilkudziesięciu grafik będzie towarzyszyła muzyka w wykonaniu pianistki, która przed wojną uciekła z Charkowa. Wernisaż w Ratuszu dziś, w środę 24 sierpnia, o godz. 17.00 - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  
Wystawa „Lwowska grafika przeciw wojnie” skupia się na twórczości profesjonalnych graficzek i grafików związanych z tym miastem, a rozpoznawalnych nie tylko na Ukrainie. Jak wyjaśniają organizatorzy, prezentowane w Ratuszu prace da się podzielić z grubsza na dwie kategorie – powstałe przed rosyjską agresją i po niej. Znajdziemy więc i odniesienia do bogactwa kulturowego przedwojennej Ukrainy i reakcje na wydarzenia wojenne. Wystawa ma pokazać otwartość sztuki ukraińskiej na świat – w lwowskim nurcie widać bowiem refleksy różnych europejskich szkół artystycznych.  
Autorki i autorzy prac to: Ihor Bilykiwskyj, Mychajło Drimajło, Ostap Honczar, Serhij Iwanow, Ihor Kolisnyk, Oleksandr Korovaj, Oleksi Kosatyj, Bohdan Łokatyr, Serhij Michnowśkyj, Weronika Mychałyk, Mykoła Opanaszczuk, Ivan Ostafijczuk, Bohdan Pikułyćkyj, Marija Placko, Anna Wojtiuk, Marharyta Żurunowa.   
Z ekspozycją korespondować ma program muzyczny artystki z Charkowa, która schronienie przed wojną znalazła właśnie w Częstochowie. Ludmyla Kosteretska – pianistka, kompozytorka –  ukończyła najpierw z wyróżnieniem Liceum Muzyczne im. Lewa Rewuckiego w Czernihowie, a potem Muzyczne Konserwatorium im. Iwana Kotlarewskiego w Charkowie. Jeszcze na początku tego roku, przed rosyjską napaścią, pracowała w Charkowie jako nauczycielka fortepianu i akompaniatorka. Jej wychowankowie odnosili sukcesy nawet na  konkursach międzynarodowych – w Nowym Jorku czy Paryżu.
Wernisaż ma być też sposobem na świętowanie Dnia Niepodległości Ukrainy – przypadającego właśnie 24 sierpnia i będącego rocznicą przełomowego dla tego kraju momentu z 1991 r. Warto zaznaczyć, że Polska – obok Kanady – była pierwszym państwem, które uznało Deklarację Niepodległości Ukrainy przyjętą przez tamtejszy parlament w sierpniu 31 lat temu. W Częstochowie z kolei w latach 20. poprzedniego wieku przebywał rząd Semena Petlury. Przywódca ten w kwietniu 1920 r. zawarł sojusz z Polską i od polsko-ukraińskiej ofensywy na Kijów aż do zawieszenia broni w wojnie z bolszewikami był jedyną uznawaną międzynarodowo głową państwa ukraińskiego.
Otwarcie wystawy odbędzie się w Ratuszu – obiekcie Muzeum Częstochowskiego – przy alei Najświętszej Maryi Panny 45 dziś, w środę 24 sierpnia o godz. 17.
Organizacją wystawy zajmuje się kilka podmiotów – Muzeum Częstochowskie, Lwowski Pałac Sztuki, Art Respect Foudation i Grupa artystyczna ATINA; partnerami wydarzenia są Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, Stowarzyszenie Yes, I can oraz Ukraińska Akademia Drukarstwa we Lwowie.  
Wystawa ma w niedalekiej przyszłości wyruszyć w podróż po innych europejskich miastach.

Page generated in 0.0166 seconds.