Z ostatniej chwili

Marian Michalik patronem ulicy w Częstochowie

2022-12-29 11:20:37 informacje
img

Miejscy radni nadali nazwę ul. Mariana Michalika drodze wewnętrnej będącej  przedłużeniem ul. Norwida (w dzielnicy Wyczerpy) w kierunku wschodnim - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Marian Michalik, częstochowski malarz i artysta urodził się w 1947 w Zabrzu, w 1966 ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. Malował martwą naturę, naturę i portrety. Jego prace były prezentowane na wystawach w kraju i za granicą m.in. w Japonii, Monako, Austrii, Szwecji, Czechosłowacji, na Węgrzech i w Stanach Zjednoczonych. W 1987 r. Michalik został członkiem Europejskiej Akademii, Sztuk, Wiedzy i Literatury w Paryżu. Prace artysty znajdują się w Muzeum Magicznego Realizmu w tzw. Chojnówce w Wiśle oraz w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. Artysta zginął tragicznie – w wypadku samochodowym w wieku 50 lat.
W okolicy Wyczerp znajdują się inne ulice, którym patronują znani twórcy m.in. poeta i prozaik Emil Zagadłowicz, rzeźbiarz i malarz Pius Weloński czy malarz i pisarz Józef Czapski.

Page generated in 0.0168 seconds.