Z ostatniej chwili

Międzynarodowy Dzień Teatru 2023

2023-03-27 09:49:31 informacje
img

Na 27 marca przypada Międzynarodowy Dzień Teatru – święto uchwalone w 1961 r. na pamiątkę otwarcia Teatru Narodów w Paryżu. Miało ono miejsce 27 marca 1957 r.

To, że święto będzie się obchodzić, ustalono na 9. światowym kongresie Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach, a w całym wydarzeniu chodzi o to, by promować teatr i wymieniać informacje na jego temat, pobudzać kreację, zwiększać współpracę ludzi teatru; wreszcie też, by uświadomić opinii publicznej wagę sztuki i artystycznej kreacji w życiu codziennym, wreszcie też w celu wzmocnienia przyjaźni i więzi międzyludzkich.

Co roku z tej okazji rozsyłana jest wiadomość, tłumaczona na ponad 20 języków, od wybitnego człowieka teatru zawierająca jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii.

Autorką przesłania w tym roku jest egipska aktorka Samiha Ayoub.

– Świat nigdy nie był tak zjednoczony i podzielony zarazem. W tym tkwi dramatyczny paradoks naszej współczesności. Z jednej strony szybkość informacji i nowoczesna komunikacja przełamały wszelkie bariery geograficzne. Z drugiej dzisiejsze konflikty i napięcia przekroczyły granice logicznego myślenia, tworząc fundamentalną rozbieżność, która oddala nas od prawdziwej esencji życia- pisze do artystów teatralnych z całego świata. -  Zapraszam Was, by wspólnie, stanąwszy ręka w rękę i bark w bark, wykrzyknąć pełnymi głosami (tak jak na scenach naszych teatrów), by świat poszukał w sobie zagubionej istoty ludzkiej. Niech nasze słowa wybrzmią, budząc sumienie całego świata, prosząc o wolnego, tolerancyjnego, kochającego, współczującego, delikatnego i akceptującego człowieka. Odrzućmy podły wizerunek brutalności, rasizmu, krwawych konfliktów, jednostronnego myślenia i ekstremizmu. Ludzie chodzą po tej ziemi i pod tym niebem od tysięcy lat, i będą kontynuować swoją wędrówkę. Wyjdźmy zatem z bagna wojen i krwawych konfliktów – zostawmy je u drzwi sceny. Może wtedy zamglone wątpliwościami człowieczeństwo stanie się na nowo kategorycznym pewnikiem. Bądźmy znowu dumni, że jesteśmy ludźmi, braćmi i siostrami.

Page generated in 0.0158 seconds.