Z ostatniej chwili

Międzynarodowy Festiwal Kulturalny Shrines of Europe

2023-05-22 11:39:39 informacje
img

Międzynarodowy Festiwal Kulturalny to nowa inicjatywa siedmiu europejskich miast -sanktuariów, członków Stowarzyszenia Shrines of Europe. Pierwsza edycja odbędzie się 27-28 maja w Częstochowie – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Shrines of Europe Cultural Festival to szereg wydarzeń z obszarów muzyki, tańca, fotografii, filmu, malarstwa i nie tylko... Na wszystkie wstęp bezpłatny.

Będzie można usłyszeć i zobaczyć artystów z Polski, Niemiec, Austrii, Francji i Portugalii. Większość wydarzeń odbywać się będzie w plenerze.

Zapowiadany jest występ grup: Częstochowski Kwartet Smyczkowy i The Kapellplatz Musikanten z Altötting, które zagrają w altanie Parku Staszica. 

Natomiast częstochowska Makabunda, Anna Galiczak i Marcin Strojec oraz grupa Zeller Musi z Mariazell zaprezentują się na małej scenie w III Alei.

Na głównej scenie zlokalizowanej na pl. Biegańskiego publiczność zobaczy popisy Delfiny Henriques z zespołem, w repertuarze fado (Ourèm - Fátima), Zespołu Pieśni i Tańca Częstochowa oraz grupy tanecznej MDM Compagnie (Lourdes).

W ramach festiwalu 27 maja zostanie otwarta wystawa „Shrines of Europe ścieżką kultury i duchowości”, która pozwoli lepiej poznać miasta Shrines of Europe, z ich pięknymi regionami, zabytkami, tradycjami i kulturą.

W niedzielę 28 maja odbędzie się w kinie „Iluzja” prezentacja filmu fabularnego produkcji amerykańsko-portugalskiej pt. „Fatima” opowiadającego historię objawień fatimskich. W tym samym dniu w Konduktorowni, siedzibie Regionalnego Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Częstochowie, odbędzie się inauguracja wystawy malarstwa „Sztuka w kulturze - kultura w sztuce” autorstwa pracowników Wydziału Sztuki UJD opracowana specjalnie na okazję Festiwalu.

Shrines of Europe Cultural Festival to wynik wieloletniej współpracy miast członkowskich. Stanowi kolejny krok Stowarzyszenia Miast Sanktuariów Europy na drodze do otrzymania certyfikatu Szlaku Kulturowego pod auspicjami Rady Europy.

Stowarzyszenie liczy, że wydarzenie będzie odbywało się cyklicznie w poszczególnych miastach.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.016 seconds.