Z ostatniej chwili

Montują wiadukt w.miejscu dawnej estakady

2023-01-23 11:46:38 informacje
img

Na Rakowie rozpoczął się montaż stalowej konstrukcji nowego obiektu mostowego w miejscu starej estakady. To jedno z trzech dwupoziomowych skrzyżowań powstających w ramach budowy nowej al. Wojska Polskiego (DK-91) – informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta. 

Na plac budowy składy ciężarowe z elementami konstrukcyjnymi dotarły dwoma specjalistycznymi transportami w nocy z wtorku na środę i ze środy na czwartek. To 10 belek i 2 przęsła przygotowane w zakładzie prefabrykacji w Kielcach, skąd przyjechały do Częstochowy. Wykonawca zaraz przystąpił do montażu. Do połowy lutego potrwają prace, które scalą te elementy z tymi, które zostaną jeszcze dostarczone. 

Roboty te odbywają się pod ruchem odbywającym się na osi al. Pokoju – ul. Jagiellońska. Najtrudniejszy zakres prac będzie musiał się odbyć przy zamknięciu ruchu kołowego i wyłączeniu kursów tramwajowych (linii 1 i 2 na południu miasta). Utrudnienia potrwają przez jeden z weekendów na przełomie stycznia i lutego –  Miejski Zarząd Dróg ma o tym poinformować z wyprzedzeniem. 

Waga pełnej konstrukcji stalowej wiaduktu, który stanie na miejscu starej estakady, to ok. 420 ton. Po osadzeniu stalowego kolosa postępować będą dalsze prace budowlane związane z budową tego obiektu inżynieryjnego. 

Dwa inne dwupoziomowe skrzyżowania powstają na skrzyżowaniach alei Wojska Polskiego z ulicami Krakowską i Rejtana oraz u zbiegu z ulicą Legionów. 

Od kilku dni w obrębie budowy obowiązuje nowa organizacja ruchu. 

MZD przypomina także, że – odrębnie od pierwotnych założeń – aktywny przez kolejne 2-3 tygodnie pozostanie wyjazd z ul. Rakowskiej w kierunku Katowic.

Fot. Miejski Zarząd Dróg

Page generated in 0.0167 seconds.