Z ostatniej chwili

Na weekendy powraca „londyńczyk”

2023-04-18 10:24:56 informacje
img

W tym sezonie pierwszy kurs piętrowego autobusu turystycznej linii 034 wystartuje 29 kwietnia. Odjazdy planowane są co godzinę w soboty i niedziele w przedziale od godz. 14.00 do 18.00 - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.

Powrót weekendowych przejazdów z przewodnikiem turystycznym zapowiedział prezydent Częstochowy podczas konferencji zorganizowanej przed Ratuszem, czyli w miejscu przystanku (zarówno początkowego, jak i końcowego) zabytkowego piętrusa.

– Częstochowa pozostaje jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie polskich miast. Z tej mocnej marki trzeba korzystać, promując różne oblicza i atrakcje naszego miasta oraz pokazując pozytywne zmiany w Częstochowie i jej ciekawą historię – mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

Dziennikarze po konferencji mogli przejechać się linią 034 w kursie zapowiadającym powrót londyńczyka, któremu została wyznaczona nowa trasa: Ratusz – al. NMP – plac Daszyńskiego – II al. NMP – Racławicka – Nowowiejskiego – Sobieskiego – Pułaskiego – 3 Maja – Wieluńska – Klasztorna – 7 Kamienic – Pułaskiego – III al. NMP – Ratusz.

Autobus piętrowy marki Bristol Lodekka (rocznik 1965) przyjechał do Częstochowy na własnych kołach z Holandii w styczniu 2018 r. i został wówczas kupiony na własność za 300 tys. zł. Pojazd jest częścią floty MPK i służy m.in. do przejazdów turystycznych, ale i do innych przejazdów okolicznościowych oraz do najmu komercyjnego. Jest na bieżąco serwisowany i konserwowany – także wtedy, gdy przymusowo (z uwagi na obostrzenia sanitarne) nie mógł być w pełni wykorzystywany. Mimo że pojazd ma rodowód londyński, po prawej stronie zamontowane są drzwi ułatwiające przepływ pasażerów (dzięki temu można korzystać z istniejącej infrastruktury przystankowej). Piętrus pomieści 54 osoby.

Bilety na 45-minutową przejażdżkę zabytkowym autobusem będą w cenie 10 zł dla dzieci i młodzieży, 20 zł dla dorosłych lub według ulgi akceptowanej przez częstochowskie MPK.

– Pamiątkowe bilety można nabyć u nas w siedzibie Częstochowskiej Organizacji Turystycznej lub bezpośrednio u kierowcy – informowała podczas konferencji prezeska CzOT Paula Wypych.

Odpłatność za przejazd komentował prezes MPK Mariusz Sikora: – Chcemy utrzymać system ulgowy w tych przejazdach, choć ceny są wyższe niż w liniowych kursach, należy się jednak cieszyć, że mimo trudnych czasów wracamy do dobrej tradycji linii turystycznej. Po stratach pandemicznych, które uderzyły zarówno w transport krajowy, jak i w budżet MPK oraz po horrendalnym wzroście cen nie mogą już być darmowe, tak jak w poprzednich latach. Wtedy utrzymanie sztabu ludzi i sprzętu obsługującego plus koszty paliwa, którego ogromne ilości spala "piętrus", były kilkakrotnie mniejsze. Dobrze, że wówczas władze Miasta zdecydowały się wygospodarować środki na zakup pojazdu, bo dziś nie byłoby to możliwe i linia 034 albo nie mogłaby zostać reaktywowana albo skazani bylibyśmy na drogi wynajem.

Turystyczną trasę przybliżył Mirosław Zwoliński, częstochowski historyk-regionalista, biograf, badacz i pasjonat dziejów Częstochowy, krajoznawca i przewodnik turystyczny.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0166 seconds.