Z ostatniej chwili

Najpopularniejsze imiona 2022 roku

2023-01-04 10:47:49 informacje
img

W Częstochowie najchętniej wybieranymi imionami dla dzieci w ubiegłym roku były: Antoni, Franciszek, Leon, Alicja, Hanna, Maja i Zuzanna podają statystyki Urzędu Stanu Cywilnego.

Utrzymuje się trend z 2021 r., kiedy to modny był Franek, Jan, Ala i Hania. 

Niekwestionowanym liderem tegorocznego zestawienia jest Antoni – aż 31 razy w podsumowaniu pada to imię.

Wśród imion dla dziewczynek, które uplasowały się niewiele niżej od już wymienionych, znalazły się Michalina i Zofia. Wśród chłopców sporo było także Janów i Kacprów. Niezmiennie najwyższe pozycje – co szczególnie widoczne jest u chłopców – zajmują imiona tradycyjne. Dominuje też tendencja nadawania imion, które łatwo zdrobnić. 

Osoba zgłaszająca urodzenia – rodzic – może wybrać maksymalnie dwa imiona. Nie mogą być one zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej, za wyjątkiem takich, które już przyjęły się w polskim imiennictwie (jako przykład można wskazać imiona Kuba lub Ada), a wybrane imiona nie mogą mieć charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. 

– W ubiegłym roku nie mieliśmy przy nadawaniu imion dzieciom żadnej sytuacji kontrowersyjnej, gdy musieliśmy rodzicom odmówić przyjęcia takich oświadczeń. Coraz częściej dla dzieci obywateli polskich pojawiają się jednak imiona obcobrzmiące lub o innym zapisie, niż przyjęło się w Polsce, na co przepisy zezwalają, o ile jest to imię, które w powszechnym znaczeniu przypisane jest do danej płci – komentuje Rafał Bednarz, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego.

Na liczbę wszystkich urodzonych dzieci składają się urodzenia, które miały miejsce w naszych szpitalach i tak rejestruje je USC. Do tego dochodzi ponad 400 wpisów aktów zagranicznych, gdy dziecko urodziło się za granicą, a rodzice, choćby po to, by wyrobić im polski paszport, wystąpili o przeniesienie aktu do polskich ksiąg stanu cywilnego, choć niekoniecznie wszystkie te urodzenia dotyczyły wyłącznie roku 2022 (wpisać można akt z dowolnego rocznika i tak się często dzieje). 

Wśród wszystkich żywo urodzonych dzieci w Częstochowie (z 1540 osób) – 83 to dzieci obywateli Ukrainy. Jak dotąd, był to rok rekordowy pod względem liczby dzieci tej narodowości urodzonych w Częstochowie. Oczywiście rodzą się u nas dzieci wielu narodowości, ale ukraińska jest w tym momencie dominującą. Ma na to oczywiście wpływ spora liczba uchodźców z Ukrainy, która przeniosła się do nas po wybuchu wojny na Wschodzie. 

Ponad 1/4 dzieci (26,17%) urodzonych w naszym mieście to dzieci niepochodzące z małżeństwa. Tą liczbą Częstochowa zbliża się do średniej w dużych miastach, w których ta tendencja utrzymuje się od dawna.

Ciekawostką jest wykorzystanie usług elektronicznych dostępnych dla obywateli. Pandemia Covid-19 spopularyzowała podpis zaufany i wszelkie usługi – szczególnie sprawy obywatelskie, które można załatwiać przez Internet przy jego pomocy. Co prawda usługa zgłoszenia urodzenia on-line powstała kilka lat wcześniej, jednak w ostatnim czasie jej wykorzystanie znacznie wzrosło – ponad 1/3 zgłoszeń urodzenia dokonywana jest w ten właśnie sposób, co rodzicom pozwala zaoszczędzić czas na inne sprawy.

Fot. Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.0165 seconds.