Z ostatniej chwili

Nasiliły się kradzieże katalizatorów

2021-05-25 11:18:52 informacje
img

W Częstochowie wzrosła liczba kradzieży katalizatorów. Od stycznia łupem przestępców padły już 34. Najwięcej na Północy. Złodzieje działają głównie nocą, a samo wycięcie katalizatora z zaparkowanego samochodu zajmuje im zaledwie kilka minut - informuje Policja.
Złodzieje działają przede wszystkim po zmroku i w miejscach, gdzie istnieje niskie ryzyko, że zostaną zauważeni. Najczęściej wybierają miejsca mało uczęszczane, oddalone od skupisk ludzi i słabo oświetlone.
Schemat działania jest zawsze podobny. W pobliżu auta, które ma paść łupem przestępców, parkuje samochód. Siedzi w nim kilka osób i obserwują otoczenie. W tym samym czasie jeden z nich, wyposażony w lewarek i urządzenie do cięcia metalu, wysiada i niezauważenie wchodzi pod podwozie, skąd wycina katalizator.
Cały proceder nie trwa długo, dlatego tak ważna jest reakcja mieszkańców lub przechodniów na to, co się dzieje wokół. Jeśli widzimy kogoś, kto wykonuje jakieś prace przy samochodzie, używając lewarka i słychać głośne dźwięki, zaalarmujmy niezwłocznie Policję. Tylko wtedy jest szansa złapać złodzieja na gorącym uczynku. Jeśli okaże się, że to właściciel auta reperuje coś w swoim samochodzie, funkcjonariusze szybko wyjaśnią sprawę i odjadą. Nie możemy być obojętni, bo katalizatory nie mają żadnych oznaczeń, przez co są trudne do namierzenia. Gdy właściciel zorientuje się dopiero po odpaleniu silnika, że brakuje tej ważnej części układu wydechowego, będzie już za późno.
Przy tego typu kradzieżach ogromne znaczenie ma czas reakcji, dlatego reaguj, gdy widzisz obce, podejrzanie zachowujące się osoby w twojej okolicy. Nigdy nie możesz mieć pewności, że złodziej nie czyha akurat na twoje mienie.
W każdej sytuacji dzwoń pod numer alarmowy 997 lub 112. 

Page generated in 0.0228 seconds.