Z ostatniej chwili

Nasz nowy teatr: Teatr Nowy

2021-03-28 23:14:54 informacje
img

Powstanie nowego teatru w Częstochowie ogłosił  w piątek 26 marca Paweł Bilski, szef Fundacji Oczami Brata. Wydarzenie miało miejsce na dzień przed Międzynarodowym Dniem Teatru w Klubokawiarni Alternatywa 21 (ul. Mielczarskiego 20).
- Zakładamy Teatr Nowy, teatr, który ma być bliski widza, społeczności, bliski sercu. Ma być to teatr profesjonalny, skupiający wielu artystów, twórców, osoby pełnosprawne i z niepełnosprawnościami, które pragną realizować się i działać w tej materii artystycznej. Chcemy poruszać tematy, które z naszej perspektywy są najważniejsze. Zarówno dla nas samych, jak i dla społeczeństwa.
O jego założeniach opowiedział Szymon Kowalik - absolwent szkoły aktorskiej przy Tetrze Jaracza w Olsztynie, częstochowianin. Zespół składa się z młodych ludzi, którzy postanowili stworzyć sobie szansę działania. Wielu z nich jest po studium aktorskim w Olsztynie, ale chcą zaprosić młodych twórców związanych z Krakowem, Wrocławiem, Warszawą i innymi szkołami artystycznymi w całej Polsce, a także ważnych reżyserów, którzy może nie tworzyli jeszcze w Częstochowie.
Wśród współpracowników są Zuzanna Suliga, dziennikarka i miłośniczka teatru; Artur Bratek, animator kultury, w tym współorganizator wydarzeń takich jak Festiwal Teatrów Ogródkowych, działań w ramach programu "Aleje - tu się dzieje", wydarzeń podczas Nocy Kulturalnej oraz Łukasz Staniszewski - autor dramatów i książek, w tym świetnie przyjętej opowieści "Małe Grozy". Będzie odpowiedzialny za scenariusz pierwszego spektaklu, który powstanie w Teatrze Nowym, a zatytułowany został "Cebula".
Teatr Nowy będzie zaangażowany m.in. w planowany Festiwal Kultury Alternatywnej, na który z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Edukacja Kulturalna udało się otrzymać dofinansowanie - 206 tys. zł. Działaniami takimi jak koncerty, spektakle, czytania performatywne czy mural planuje się ożywienie dzielnicy Stare Miasto, pokazanie jej uroku i talentów.
Przy okazji powołania Teatru Nowego Paweł Bilski wspomniał o jeszcze jednym przedsięwzięciu: "Książce z dedykacją". W "Alternatywie 21" pozostawił książkę o Annie Dymnej z autografem i kilkoma słowami aktorki, dopisał do tego własną dedykację, zachęcając, by mieszkańcy naszego miasta przynosili tu swoje książki, ze swymi dedykacjami, aby i one zostały w lokalu, by zainteresowani mogli je czytać.
Teatr Nowy ma już stronę na Facebooku, z której można będzie czerpać wiadomości o bieżących wydarzeniach.
Na zdjęciu: dwaj młodzi miłośnicy teatru Paweł Bilski i Szymon Kowalik

Page generated in 0.017 seconds.