Z ostatniej chwili

Nauczyciele z Bambergu przyglądali się naszym szkołom

2023-01-13 14:25:37 informacje
img

Odwiedziny gości z Bawarii były elementem projektu hospitacyjnego. Niemieccy pedagodzy – zwłaszcza ci młodsi, u progu drogi zawodowej – obserwowali zajęcia w częstochowskich szkołach podstawowych i liceach - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.  
Grupa nauczycieli z Dientzenhofer-Gymnasium w Bambergu przebywała w Częstochowie między 8 i 11 stycznia na zaproszenie Urzędu Miasta.
Goście wizytowali lekcje zarówno w szkołach podstawowych – nr 2, 13, 14, 29, 38, 41, 48 i 49 – jak i „ogólniakach” – „Słowackim”, „Sienkiewiczu”, „Mickiewiczu”, „Koperniku”, „Norwidzie” i Liceum Samorządowym.  We wszystkich placówkach spotykali się z dyrekcjami, gronem nauczycielskim i samorządem uczniowskim.
W V LO im. A. Mickiewicza goście zwiedzili Szkolną Izbę Tradycji, a w IX LO im. C.K. Norwida wysłuchali koncertu chóru i szkolnej orkiestry. W „Mickiewiczu” wzięli też udział w wykładzie o polskim systemie oświaty i kształcenia nauczycieli. Uczestniczyli również w warsztatach dotyczących doświadczeń z obserwacji lekcji w naszych szkołach.
Nauczyciele-referendarze (będący odpowiednikami polskich nauczycieli-stażystów) i ich opiekunowie spotkali się też z zastępcą prezydenta Częstochowy Ryszardem Stefaniakiem oraz naczelnikiem miejskiego Wydziału Edukacji Rafałem Piotrowskim.  
Był też czas na bliższe przyjrzenie się miastu – goście oglądali m.in. rzeźby Jerzego Kędziory na Starym Rynku, poznali dzieje tego miejsca; zwiedzili także jasnogórski klasztor.
Koordynatorem projektu było I LO im. J. Słowackiego we współpracy z VIII LO Samorządowym im. gen. J. Sowińskiego.  
Dientzenhofer-Gymnasium w Bambergu w Bawarii to szkoła powstała w 1966 r. Nazwę wzięła od rodu Dientzenhoferów – budowniczych działających w niemieckiej Frankonii już w okresie Baroku. Szkoła chwali się m.in. uzyskiwanym co roku certyfikatem Umweltschule in Europa za edukację ekologiczną.
Fot. udostępnione przez organizatorów / Biuro Prasowe Urzędu Miasta

Page generated in 0.016 seconds.