Z ostatniej chwili

Nieustąpienie pierwszeństwa przyczyną wypadku

2021-05-12 12:33:09 informacje
img

O czynnościach prowadzonych 9 maja na miejscu wypadku drogowego, do którego doszło na skrzyżowaniu ul. Leśnej i Piłsudskiego w Myszkowie, informuje myszkowska Policja. 
Zderzyły się tam dwa samochody osobowe. Dwie osoby ranne zostały przetransportowane śmigłowcem do szpitala. Przyczyną wypadku było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.
Nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to obok nadmiernej prędkości najczęstsza przyczyna wypadków i kolizji. 9 maja ok. godz. 19.30 w rejonie skrzyżowania ul. Leśnej z Piłsudskiego w Myszkowie doszło z tej przyczyny do poważnego wypadku. Na miejscu ustalono, że 19-letni kierujący samochodem marki Renault Megane, jadąc ul. Leśną w kierunku ul. Piłsudskiego, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do zderzenia z samochodem marki Ford Fusion, którym kierowała 49-latka. Kobieta i 15-letnia pasażerka renaulta ucierpiały i z obrażeniami ciała śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego zostały przetransportowane do szpitala. Przez kilkadziesiąt minut droga w tym miejscu była zablokowana.
Najczęściej do wypadków drogowych z powodu nieustąpienia pierwszeństwa dochodzi w sytuacjach:
- nieustąpienia pierwszeństwa podczas włączania się do ruchu. Włączanie się do ruchu następuje przy rozpoczynaniu jazdy po postoju lub zatrzymaniu się niewynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego oraz przy wjeżdżaniu:
a/ na drogę z nieruchomości, z obiektu przydrożnego lub dojazdu do takiego obiektu, z drogi niebędącej drogą publiczną oraz ze strefy zamieszkania;
b/ na drogę z pola lub na drogę twardą z drogi gruntowej;
c/ na jezdnię z pobocza, z chodnika lub z pasa ruchu dla pojazdów powolnych;
d/ na jezdnię lub pobocze z drogi dla rowerów, z wyjątkiem wjazdu na przejazd dla rowerzystów lub pas ruchu dla rowerów;
e/ pojazdem szynowym – na drogę z zajezdni lub na jezdnię z pętli.
W każdym z tych przypadków należy zachować szczególną ostrożność, tzn. wzmóc obserwację (także w lusterkach), ocenić odległość od zbliżających się pojazdów i wybrać dogodny moment na rozpoczęcie jazdy.
- nieustąpienie pierwszeństwa podczas zmiany pasa ruchu. Często, żeby wykonać skręt w lewo czy zawracanie, należy najpierw zmienić pas ruchu. Zdarzają się przypadki, że podczas tego manewru dochodzi do próby zajechania drogi innemu pojazdowi. Dlaczego tak się dzieje? Kierowcy nie mają nawyku spojrzenia w lusterko przed ruszeniem kierownicą i zmianą pasa lub też niewłaściwie oceniają odległość od innego pojazdu i prędkość, z jaką on się porusza.
- nieustąpienia pierwszeństwa na skrzyżowaniu. Największy problem z nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu występuje na skrzyżowaniach. Kierowcy często na skutek paraliżującego stresu nie dostrzegają nieoznakowanych skrzyżowań równorzędnych, źle ustalają kolejność przejazdu na skrzyżowaniach czy też nie potrafią dostosować swojego zachowania do dynamicznie zmieniającej się sytuacji na drodze. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcającemu w prawo. Wymienionego przepisu nie stosuje się do pojazdu szynowego, który ma pierwszeństwo w stosunku do innych pojazdów, bez względu na to, z której strony nadjeżdża. Kierującemu pojazdem zabrania się wjeżdżać na skrzyżowanie, jeżeli na skrzyżowaniu lub za nim nie ma miejsca do kontynuowania jazdy.

Fot. Materiały Policji

Page generated in 0.0233 seconds.