Z ostatniej chwili

Nowa adaptacja Czerwonego Kapturka

2022-12-03 15:18:09 informacje
img

Już dziś, w sobotę 3 grudnia w częstochowskim Teatrze im. A. Mickiewicza premierowo zostanie wystawiony spektakl opowiadający o jednej z najpopularniejszej postaci z klasycznych baśni rozsławionych przez braci Grimm. Reżyserii podjął się Dariusz Wiktorowicz, kojarzony ze sztuką „Gałganiarz i Patyczek” - informuje Biuro Prasowe Urzędu Miasta.
Opowieść o dziewczynce w czerwonym kapturku i wilku ma średniowieczne korzenie, a w XVII wieku ukazała się w zbiorze baśni spisanych przez Charlesa Perraulta. Bracia Wilhelm i Jacob Grimmowie uzupełnili ją później o szczęśliwe zakończenie. Ma bardzo wiele wersji. Jej popularność wzrosła szczególnie w XX wieku, doprowadzając do powstania licznych odmian, parafraz i trawestacji oryginalnej opowieści. „Czerwony Kapturek” jest jedną z baśni najchętniej wystawianych z myślą o dzieciach.
W Teatrze im. Adama Mickiewicza spektakl reżyseruje Dariusz Wiktorowicz, który kilka lat temu na częstochowskiej scenie zrealizował  „Gałganiarza i Patyczka”. Reżyser tworzy spektakl na podstawie adaptacji Cezarego Żołyńskiego. Ta wersja sceniczna jest nieco uwspółcześniona, przesycona absurdalnym humorem, komicznymi dialogami oraz wieloma wpadającymi w ucho piosenkami duetu kompozytorów: Marka Zalewskiego i Pawła Czyrki. „Czerwony Kapturek” w inscenizacji Dariusza Wiktorowicza to opowieść o dorastaniu, bezinteresownej pomocy i o tym, że dobro zwycięża zło.
Narratorem opowieści uczyniono Fotografa, który zawiązuje akcję i rozpoczyna opowieść. W jego atelier znajduje się bowiem album ze starymi zdjęciami, w których zaklęte są wspomnienia. Za jego sprawą poznajemy historię o Czerwonym Kapturku - dobrej i ślicznej, choć trochę nierozważnej dziewczynce, która po drodze do swej chorej babci poznaje przebiegłego i głodnego wilka.

Obsada:
Czerwony Kapturek – Hanna Zbyryt,
Babcia – Czesława Monczka,
Mama – Iwona Chołuj,
Pani Karla – Sylwia Karczmarczyk,
Pani Coco – Agnieszka Łopacka,
Fotograf – Waldemar Cudzik,
Gajowy – Antoni Rot,
Wilk – Robert Rutkowski,
Inspicjent/sufler - Andrzej Rospondek
___

Reżyseria – Dariusz Wiktorowicz, scenografia - Barbara Wójcik-Wiktorowicz, muzyka – Marek Zalewski i Paweł Czyrka, ruch sceniczny – Arkadiusz Buszko, korepetycje wokalne – Marzena Lamch-Łoniewska, asystentka reżysera – Sylwia Karczmarczyk, asystent scenografa – Stanisław Kulczyk.
Autorką plakatu jest Barbara Wójcik-Wiktorowicz.

Fot. Patryk Cichoń i Mikołaj Krygier

Page generated in 0.0143 seconds.