Z ostatniej chwili

Nowe łóżka dla rodziców małych pacjentów Miejskiego Szpitala Zespolonego

2022-07-14 16:44:21 informacje
img

Osiem łóżek od Fundacji Ronalda McDonalda trafiło dziś, 14 czerwca na oddział pediatryczny Miejskiego Szpitala Zespolonego przy ul. Bony w Częstochowie. Będą z nich korzystać rodzice, którzy w czasie hospitalizacji pozostają cały czas ze swoim dzieckiem. Szpital w Częstochowie to 19. placówka, która otrzymała taką darowiznę od Fundacji. 
Łóżko dla rodzica czuwającego przy dziecku w szpitalu wciąż jest na wielu oddziałach pediatrycznych tylko marzeniem. Brak miejsca dla rodzica to nie tylko problem z jakością snu, ale także wrażenie bycia nieproszonym gościem.
– Fundacja Ronalda McDonalda zmienia rzeczywistość publicznych szpitali dziecięcych dzięki coraz większemu zaangażowaniu donatorów, przyjaciół Fundacji, którzy sami będąc rodzicami, widzą, ile można zrobić, gdy zamiast mówić, jak być powinno, proponuje się gotowe rozwiązanie problemu. Wiemy, że zmiana warunków pobytu rodzica z dzieckiem w szpitalu jest możliwa, zaczyna się od łóżka i nie można jej odkładać na przyszłość, jeśli nie chce się nagle być zaskoczonym wyborem: karimata lub krzesło – mówi Katarzyna Rodziewicz, prezes zarządu i dyrektor wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.
Pierwsze 423 łóżka dla mamy i taty trafiły do Szpitala Pediatrycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w 2015 r. To była ogromna zmiana podejścia, ponieważ łóżko dla rodzica stanęło przy każdym łóżku dziecka, a dzięki Fundacji powstał pierwszy szpital w Polsce, w którym żaden rodzic nigdy nie spał na podłodze. 
W szpitalu WUM leczą się dzieci z całego kraju, współpracują z nim lekarze i szpitale z całej Polski, stąd przykład rozwiązań, które tu stały się standardem, szybko stał się znany. Łóżka świetnie się sprawdzały, chwalili je rodzice zarówno spędzający w szpitalu kilka dni, jak i kilka tygodni i w efekcie inne szpitale wracały do Fundacji z prośbą o współpracę i pomoc.
– Kolejne partie łóżek wysłaliśmy do Łodzi, Koszalina, Białegostoku, Gdańska, Suwałk, Kępna, Krakowa, Ustrzyk Dolnych, Ełku, Legnicy, Włodawy, Włoszczowy, Wyszkowa, Lublina, Rzeszowa i Częstochowy. Aby docenić zmianę, warto posłuchać opinii rodziców i dzieci. Tak, także dzieci! One często mówią, że dla nich łóżka są super, bo mama może być cały czas obok i jest jej wygodnie! Fundacja przekazała 661 łóżek dla rodziców 19 szpitalom w Polsce – podsumowuje Katarzyna Rodziewicz.
Łóżka są rozkładane, wygodne, łatwe do czyszczenia i bardzo potrzebne w szpitalnej codzienności, co zgodnie podkreślają także pielęgniarki i lekarze. W ciągu dnia można je złożyć i jako fotel zajmują mniej miejsca, a wieczorem zamienić w wygodne miejsce do spania.
Rodzice hospitalizowanych dzieci doceniają jakość snu.  
– Kluczową rolą rodzica w szpitalu jest otoczenie opieką i stworzenie poczucia bezpieczeństwa swojemu dziecku. Zadaniem naszym jest zapewnienie opiekunom warunków do odpoczynku i snu dobrej jakości. Dobre samopoczucie rodzica przekłada się na zwiększenie jakości opieki nad chorym dzieckiem, a jednocześnie zmniejsza stres związany z hospitalizacją. Dziękujemy Fundacji Ronalda McDonalda za przekazanie łóżek dla rodziców – zaznacza p.o ordynator oddziału pediatrii, lek. med. Monika Wolnowska.
Jak podkreślają lekarze, obecność rodzica przy dziecku to część terapii, której nie da się niczym zastąpić. 8 łóżek w Częstochowie przekazali w imieniu Fundacji jej przyjaciele i donatorzy – Anita Bujanowska i Konrad Bajor, licencjobiorcy McDonald’s.
– Choroba dziecka i pobyt w szpitalu to trudny czas dla każdej rodziny. Z pomocą przychodzą wtedy wszystkie programy Fundacji. Jej misja „Aby rodzina mogła być razem” nabiera wtedy bardzo konkretnego wymiaru. Rodzice ogromnie doceniają fakt, że łóżko jest dla nich dostępne. Jesteśmy przekonani, że dobra jakość snu mamy i taty zawsze przekłada się na samopoczucie dziecka i atmosferę na oddziale – podkreśla Anita Bujanowska. 
*
O Fundacji Ronalda McDonalda
„Aby rodzina mogła być razem” – to misja powołanej w Polsce w 2002 r. Fundacji Ronalda McDonalda. Jest częścią międzynarodowej organizacji Ronald McDonald House Charities, wspierającej medycynę pediatryczną w 65 krajach na świecie. W centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem w szpitalu. Skala tych działań obejmuje cały kraj, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne i wolontariusze. 
Najważniejsze programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda – komfortowe, bezpłatne hotele dla rodzin długo leczonych dzieci oraz Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda w szpitalach pediatrycznych, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnego zaplecza socjalnego: pralni, kuchni, salonów i łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia projekt „Łóżko dla Rodzica”. Wyglądem przypominające fotel, pełni funkcję siedzenia i wygodnego, rozkładanego spania. 
Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu m.in. ogólnopolski program bezpłatnych badań USG o nazwie „NIE nowotworom u dzieci”, realizowany na pokładzie mobilnych ambulansów medycznych. Powstał jako odpowiedź na potrzebę wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych wieku dziecięcego, łącząc wiedzę i doświadczenie wybitnych ekspertów w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej oraz radiologii, którzy czuwają nad najwyższą jakością programu. Partnerami programu są ALAB laboratoria, MAN Polska i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem medycznym programu w latach 2005-2021 był TOP Medical. Od 2022 r. jest nim Centrum Medyczne Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy i rodziców poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań Fundacji w obszarze wczesnej diagnostyki zmian onkologicznych u najmłodszych.
Fundacja wybudowała i prowadzi w Polsce 2 Domy Ronalda McDonalda. W Krakowie, przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym, Dom z 20 pokojami dla rodzin działa od października 2015 r. Drugi, nieco większy, przy Szpitalu Pediatrycznym UCK WUM w Warszawie, został oddany do użytku w czerwcu 2021 r. i jednocześnie może gościć 25 rodzin. Domy wspierają rodziny hospitalizowanych dzieci nie tylko poprzez bezpłatny pobyt w czasie leczenia dziecka w placówce opieki medycznej, ale przede wszystkim zapewniając stałą bliskość rodziców i rodzeństwa w tym trudnym czasie. Jak w każdym domu, oprócz komfortowych sypialni z łazienkami, jest tu duża wspólna kuchnia, jadalnia, miejsce spotkań, ogród i obszerna biblioteka. Wspólne dbanie o dom to dla rodzin namiastka normalności. Najdłuższy pobyt w Domu w Krakowie trwał 382 dni, ale atmosfera tego miejsca sprawia, że po kilku pierwszych dniach tutaj wszyscy czują się domownikami. 
Każdy może pomóc utrzymaniu programów Fundacji, przekazując 1% podatku, darowiznę finansową i rzeczową lub dołączając do wolontariatu.

Page generated in 0.0156 seconds.